Kategorie

Barvy pro váš interiér: S oranžovou pracujte opatrně

Oranžová je u nás velmi populární, ale to neznamená, že se hodí ke všemu a do každého interiéru. Přinášíme tipy, jak oranžovou využít neotřele a nápaditě.
 

Oranžová (nejčastěji pod krycími názvy jako „meruňková“) je pravděpodobně nejoblíbenější barvou českých domácností hned po odstínech hnědé a béžové. Důvod není úplně jasný – možná se rozšířil mýtus, že se líbí každému a působí pozitivně, a teď se oranžové nadvlády těžko zbavujeme. Znamená to, že by byla oranžová v interiéru úplně tabu? Samozřejmě ne. Jenom to chce trochu víc rozmyslu.

Přečtěte si další články z našeho Barevného rádce:Využití barevného spektra Proč milujeme vínovou? Jak si poradit s barvami v podkroví Jarní barvou je tyrkysová Bílá barva v interiéru nemusí být nudná Modrou barvu využijete všude Zařizujete? Nebojte se černé barvy

Oranžová zeď? Nuda. Nebo ne?

Oranžové především nesmí být hodně.  Mnoho lidí vymaluje oranžově celou kuchyni, obývací pokoj nebo rovnou byt, doplní béžovým dřevěným nábytkem a má hotovo. Výsledek je pak tuctový a trochu moc připomíná přesaturované obrázky z desetikorunových ženských časopisů. Oranžová barva je energická, dominantní a poutavá. Využijte toho a použijte ji třeba na jednu jedinou stěnu.

Nesoustřeďte se jenom na teplé barvy

Ze stejného důvodu byste neměli kombinovat oranžovou jenom s teplými odstíny. Nevěřte tomu, že takové kombinace lahodí oku a zlepšují náladu. Pokoj laděný do oranžové, červené a žluté sice respektuje barvy, které se k sobě hodí, ale celkově působí příliš křiklavě. Té pozitivní energie je zkrátka trochu moc najednou. Řešením je spojení oranžové s chladnými barvami. Naprosto ideálně si rozumí se šedou – šedá a oranžová jsou z nějakého důvodu jakoby stvořeny pro sebe navzájem. Počítejte jenom s tím, že oranžová pak září ještě víc. TIP: Dávejte si obzvlášť pozor na kombinaci oranžové a teplých odstínů hnědé. Mohlo by se zdát, že se k sobě ideálně hodí, ale výsledek může být často spíš odrazující.

Nebojte se sytých detailů

Pastelový „meruňkový“ odstín možná vypadá romanticky, ale často je spíš příznakem toho, že se bojíme pořádných barev. Na sytých odstínech přitom není nic špatného, leckdy mohou interiéru spíš pomoct. Co to přesně znamená? Pořiďte si oranžový detail, například mixér do kuchyně, osušky do koupelny nebo polštáře na pohovku. A pozor, na kvalitě materiálu záleží.

Oranžová je techno!

Klid, nemluvíme o žádném divokém hudebním stylu. Jenom chceme vyvrátit mýtus, že oranžová barva je automaticky spojená s jarními a letními motivy, sluníčky, kytičkami, zelenou travičkou a roztomilými detaily. Oranžová totiž naopak vypadá skvěle v lesklém a hladkém, někdy až futuristickém provedení, a velmi dobře vypadá například vedle kovu. foto: www.thinkstockphotos.com

ab
ab
ab
ab
ab