Kategorie

Architektuře letos kralovali Holanďané

Tuto neděli mohli návštěvníci Lapidária Betlémské kaple v Praze naposledy shlédnout výstavu "Evropská cena za architekturu /Mies van der Rohe Award 2005", v rámci které se představilo 33 nejzajímavějších architektonických projektů z celé Evropy.
Finalisté se prezentovali fotografiemi a plány, plastickými modely i DVD prezentacemi. Mezi oceněnými architekty letos dominovali Holanďané, kromě vítězné budovy holandské ambasády v Berlíně od Rema Koolhaasa a Ellen van Loona získali Holanďané i speciální ocenění pro začínající architekty za projekt basketbalového hřiště v Utrechtu (skupina NL Architects). Soutěže, která je považována za nejprestižnější na starém kontinentě, se letos zúčastnilo až 242 projektů z 30 evropských zemí.

Vítězná budova holandské ambasády v Berlíně

Ceněný Kaplický

Česká republika se soutěže účastní již od roku 1997, do finále se čeští architekti probojovali celkem pětkrát. "S pěti finalisty je ČR jednou z nejúspěšnějších nových členských zemí EU," říká Markéta Pražanová z České komory architektů. Od roku 1997 se až do finále dostaly tyto stavby: budova IPB Banky, budova MUZO v Praze, Palác Euro na Václavském náměstí v Praze, průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě a Klášter trapistů v Novém Dvoře. Letos byl oceněn i architekt českého původu Jan Kaplický za svůj obchodní dům Selfridges v Birminghamu.

Mezi oceněnými stavbami bylo i dílo architekta českého původu Jana Kaplického – obchodní důmu Selfridges v Birminghamu

Seznam finalistů Evropské ceny za architekturu /Mies van der Rohe Award 2005: • budova Swiss Re, Londýn, Anglie - Foster and Partners/ Norman Foster, • budova holandské ambasády, Berlín, Německo - Office for Metropolitan Architecture/ Rem Koolhaas, Ellen van Loon • esplanáda a fotovoltaická výroba Forum 2004, Barcelona, Španělsko - Martínez Lapena - Torres Arquitectos/ José Antonio Martínez Lapena, Elías Torres Tur • stadion, Braga, Portugalsko - Souto Moura Arquitectos/ Eduardo Souto de Moura • obchodní dům Selfridges & Co, Birmingham, Anglie - Future Systems/ Jan Kaplicky a Amanda Levete
ab
ab
ab
ab
ab