Nejprestižnější světové ocenění v oblasti architektury, Pritzkerovu cenu, získali letos japonští architekti Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa.
Pritzkerova cena za architekturu
Nejprestižnější světové ocenění v oblasti architektury, Pritzkerovu cenu, získali letos japonští architekti Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa. V Los Angeles to ke konci března oznámila porota, která o ceně rozhoduje.
Budova Christian Dior, Tokyo, Japonsko, 2003, foto Hisao Suzuki
Porota prohlásila, že oba"jako málokdo jiný zkoumají fenomenální vlastnosti prostoru, lehkosti, transparentnosti a materiálnost. Agentura AP napsala, že oba jsou oceňováni jako tvůrci éterických, jakoby snových prostorů muzeí, univerzitních budov a butiků předních módních firem v Japonsku, Spojených státech a Evropě. Porota konkrétně zmínila budovu módního domu Christian Dior v Tokiu a Skleněný pavilon muzea v Toledu ve Spojených státech. Sejimové je 54 let, Nishizawa je o deset mladší. Oba pracují společně ve firmě Sanaa Ltd., kterou založili v roce 1995.
Divadlo a kulturní centrum, Almere, Nizozemí, 2007, foto Hisao Suzuki
Pritzkerova cena bývá nazývána "Nobelem architektury". Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Oscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster a Francouz Jean Nouvel. Laureát dostává medaili a 100.000 dolarů.
Výstava tohoto japonského ateliéru v Domě umění Ostrava
Thomas Mayer, Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa, výstava japonského ateliéru v Domě umění potrvá do 11. dubna 2010.
Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa pracují společně pod názvem SANAA od roku 1995. Kazuyo Sejima studovala architekturu na Japonské ženské univerzitě a v roce 1992 se stala Mladou architektkou roku. Ryue Nishizawa studoval architekturu na Národní univerzitě v Jokohamě.
První stavbou, kterou SANAA postavila v Evropě, byla Škola managementu a designu v Zollverein, v Essenu. Stavba byla dokončena v létě 2006. V širším kontextu je Škola managementu a designu součástí programu na oživení bývalého důlního komplexu Zollverein, památky zapsané od r. 2002 do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí výstavy je film z produkce Gaaleriie.net, který je založen na výpovědích lidí, kteří byli, nebo stále jsou se Školou v Zollverein v denním kontaktu. Program oživení se zaměřuje na kulturu: především na design.
Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa
Ke spolupráci byli přizváni vynikající architekti: územní plán Zollverein a Regionální muzeum Severního Porýní-Westfálska vypracovali Rem Koolhaas a Floris Alkemade; Design centrum Severního Porýní-Westfálska navrhl Sir Norman Foster.