Kategorie

Altány, ploty a pergoly obrostlé květy

Zahradní konstrukce můžeme doplnit o treláže, opěrné oblouky či ploty, které vylepší vzhled zahrady a zakryjí případně i části zahrady, které potřebujeme vhodně zamaskovat.
Jako opěrné konstrukce lze v zahradě využít nejenom speciálně zhotovené podpůrné systémy, ale také stávající zdi či stavby, jejichž stěny můžeme nechat porůst popínavými rostlinami a vylepšit tak vzhled těchto mnohdy poněkud zanedbaných prostor. Tímto způsobem můžeme využít například stěny garáže, altány či pergoly.
 

Oblečte svůj plot

V případě, že chceme zakrýt či vyčlenit část zahrady, kde máme umístěný kompost nebo odpad, můžeme použít nižší dřevěný plotek, který snadno pořídíme v zahradních centrech. Aby tato konstrukce nepůsobila v záplavě zeleně jako cizí těleso, oblékneme plotek popínavými rostlinami, abychom jej tak začlenili do bezprostředního okolí. Tímto způsobem lze rovněž opticky oddělit kouty zahrady, které mají jinou funkci (například dětský koutek či užitkovou zahradu nacházející se v zahradě okrasné), a nechat je tak ukryté za zelenou stěnou popínavých rostlin.

Koutek pro romantickou duši

Nádech romantiky do zahrady zavane, umístíme-li při vstupu do zahrady oblouk nebo vybudujeme-li delší loubí, které z popínavých rostlin postupně vytvoří kompaktní zeleň. Tyto prvky se nejlépe vyjímají na konci schodiště umístěném při vstupu do zahrady, kde zčásti ukrývají vstup a jsou příslibem vstupu do tajemného neznáma. Pokud se spokojíme s méně náročnou variantou, nemusíme sahat ani po složitých a drahých opěrných konstrukcích. I méně zkušený kutil jistě zvládne postavit lehkou konstrukci, která těmto účelům plně poslouží. Stačí propojit dvě optimálně vysoké laťky nahoře kolmo umístěnou deskou, abychom rostlinám poskytli vhodnou oporu.

Rostliny vybírejte s citem

Nepochybíme, pokud zvolíme popínavé rostliny, které jsou vhodné rovněž pro pergoly. Na vstupní oblouky do zahrady se nejlépe hodí popínavé růže, které tak zároveň navodí romantickou atmosféru. Vhodné jsou kultivary, které kvetou v průběhu celého léta. Je možné doplnit je ve spodním patře letničkami. Celou konstrukci tak dotvoříme a zahustíme. Oblouky a loubí mohou zkrášlovat i plaménky, vistárie či zimoléz, dbát je potřeba na celou koncepci zahrady, abychom ji citlivě dotvořili a nevnesli sem v případě nevhodně zvolených rostlin cizorodý prvek.

ab
ab
ab
ab
ab