Kategorie

Altánek nebo pergola je příjemným doplněním zahrady

Představte si krásné posezení na zahradě s lahví dobrého vína, kdy se na vás ze stolu směje spousta laskomin. Právě takové chvíle jsou nezapomenutelné, ještě když je doplní příjemný rozhovor s partnerem, dětmi, rodiči či přáteli. Do toho se z ničeho nic zatáhne a začne pršet.
Málokomu se chce balit pohodové posezení a utíkat od domu či chatky. Nejen z tohoto důvodu si lidé budují zahradní altánky, pergoly či besídky. K další výhodě těchto zařízení patří dostatečný úkryt před palčivým poledním sluncem.
 
Každý, kdo chce mít na zahrádce altánek, besídku či pergolu, musí zvážit, jak často ji bude využívat a kolik lidí by se do ní mělo vejít. Pokud nepatříte mezi introverty, pak si rozhodně s malou pergolou nepomůžete.
 

Jak a co stavět

Po rozhodnutí, zda budeme zřizovat pergolu, musíme vybrat vhodný materiál. K nejkrásnějším pergolám patří ty ze živých plazivých rostlin, jako je vinná réva či kiwi. Všichni však tomuto ovoci neholdují. Při budování pergoly je důležité si vybrat vhodné místo, které by mělo být na mírně šikmé a vyvýšené ploše, aby v případě silného deště voda mohla zpod přístřešku odtéci co nejrychleji. Plocha by měla být zpevněná.
 
Konstrukce může být železná, ale ta nevypadá tak esteticky jako ta dřevěná. Na střechu se dají použít desky, průhledné či zbarvené tvrzené plexisklo a jiné materiály. Pokud se na bocích nebude plazit réva, můžeme v okolí pergoly vysadit okrasné keře.
ab
ab
ab
ab
ab