Kategorie

Aby vám teplo domova neuteklo

Při stavbě domu často řešíme čtvereční metry, rozvody a jiné nezbytnosti, ale můžeme zapomenout na další podstatné faktory. Bude náš dům energeticky úsporný? A bude se v něm zdravě bydlet?

To, že pálená cihla má vynikající difuzní vlastnosti, věděli již naši předci. Současný trend co největšího snižování tepelných ztrát budov často odsouvá základní a tisíciletími ověřené zkušenosti s keramikou do pozadí. Základem pro dosažení optimálního vnitřního prostředí je schopnost propouštět vodní páry zdivem. Pokud je tato podmínka splněna, přebytečná vodní pára se s minimálním odporem odvádí z místnosti vlivem takzvané sorpce, a kumuluje se do keramického materiálu, až se vlhkost vyrovná.

Vlhkost je dobrá věc, ale...

Vlhkost vzduchu v místnosti během dne kolísá. Její výše přitom závisí na mnoha faktorech, mezi jinými na odpařování vody z bytových rostlin či vodní páry, jejímž zdrojem jsme my sami, případně naše sprchování či koupání. K dusnu v interiéru dochází následkem vysoké relativní vlhkosti vzduchu v kombinaci s vysokou teplotou. Zatímco určitá vlhkost vzduchu je důležitá pro zdravé dýchání, příliš vlhké a teplé prostředí je optimální pro vznik plísní a šíření roztočů.

Jak s kvalitním zdivem ušetřit za teplo?

Teplo se chová jako voda, a tudíž nejvíce uniká tou nejsnazší cestou všude tam, kde je v hrubé stavbě použit nesourodý nebo nekvalitnímateriál. Při výstavbě bydlení je proto nutné dbát jak na pečlivost a preciznost při zdění, tak volit materiál s odpovídajícím tepelným odporem. Zdivo je tak schopné poskytnout lepší tepelnou izolaci, spotřeba energií na topení je nižší a v důsledku je možné bydlet levněji. Jen stavba, která dýchá, zaručuje zdravé prostředí pro život, kde nedochází ke kumulaci vodních par ve vzduchu a následně k vytváření plísní a hnilob. Například cihly z materiálu Porotherm výborně odvádí vlhkost ven. Tato výhoda se cení především u novostaveb, kdy je zapotřebí odstranit vlhkost absorbovanou při stavbě. Struktura pálených cihel umožňuje odvést přebytečnou vlhkost ven a v případě příliš suchého vzduch ji naopak zase přivést zvenčí dovnitř. Zabezpečuje tedy stále příznivé klima místnosti.

Ochrana i před hlukem a ohněm

Všudypřítomný hluk ruší a obtěžuje. Při výstavbě nového bydlení je proto jedním ze základních požadavků ticho a klid. Tomu lze napomoci například i odpovídajícím výběrem fasádních konstrukcí. Stejně tak se vyplatí zvolit i okna s odpovídajícími zvukotěsnými vlastnostmi. Pokud stavebník zvolí systémové řešení a využije i speciální zvukotěsné cihly, je možno zajistit velmi nízkou hlučnost vnitřního prostředí. Zdicí systém Porotherm nabízí jak celkový systém stavebních prvků, tak speciální cihly s vysokým akustickým útlumem. Cihly z tohoto materiálu jsou navíc nehořlavé, jejich ohnivzdornost převyšuje požadavky požárních zásad. Vypalují se při velmi vysokých teplotách a již tím zaručují značnou odolnost proti žáru. Ohnivzdornost celého domu, která je důležitým bezpečnostním faktorem, zvyšují i speciální malty a omítky.

ab
ab
ab
ab
ab