Kategorie

A kde jíte vy?

Také patříte k lidem, kteří mají jídlo prostě rádi a dopřávají si ho v pěkném a pohodlném prostředí s rodinou? Možná je pro vás jídlo s rodinou takřka posvátné, jelikož je to jediná příležitost, kdy se všichni sejdete a popovídáte si. Nejste jistě jediní, a proto se vám pokusíme nabídnout pár užitečných rad, jak si vaši svatyni chutí a vůni vybavit.
Jak tedy zařídit jídelní prostory účelně a pohodlně, když mnohdy není v bytě místa nazbyt? Samozřejmě, že některé byty či domy mají jídelnu jako samostatný pokoj, jiné mají třeba jen jídelní kout a v ostatních je jídelní stůl umístěn buďto v kuchyni nebo obýváku. Existují již i taková řešení, kdy v bytě 1+kk lze zařídit jídelní kout formou skládacích stolů a skladných židlí nebo použít třeba barový pult, jehož pohodlnost ovšem musí posoudit každý sám.

Jídelní kout může být součástí obývacího pokoje

Jíme na svém místě

Jelikož je jídelní stůl styčným bodem pro celou rodinu, měl by u něj mít každý své místo a především by se u něj měl cítit dobře. Právě jídelní stůl většinou v člověku navozuje pocit domova, klidu a pohody. Jelikož slouží nejen ke zmiňovaným chuťovým požitkům, ale mnohdy také ke komunikaci, měl by mít každý člen rodiny u stolu dostatečný prostor.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Správné rozměry

Přejdeme nyní k praktickým záležitostem v oblasti plánování umístění a velikosti stolu. Nesmíte zapomínat, že u stolu nebude vždy jíst jen vaše rodina, ale měli byste počítat také s případnou návštěvou. Mnoho rodin si z tohoto důvodu pořizuje praktické rozkládací stoly, které v případě potřeby umožní, aby se u nich najedl i dvojnásobný počet strávníků. Můžete zvolit stůl rohový – tedy klasický čtverec či obdélník – nebo kulatý. Platí, že kulatý stůl pro 4 osoby i s židlemi by měl mít vyhrazenu plochu o rozloze minimálně 2 krát 2 metry. Rohový stůl pro 6 osob zabere s židlemi okolo 2 krát 2,5 metru. Je tedy patrné, že pokud vám jde o úsporu místa, měli byste zvolit stůl rohový. Abyste se vy i vaši hosté u stolu pohodlně najedli, měl by mít stůl výšku cca 70 cm a židle okolo něj by měly mít sedáky umístěny alespoň 40 cm nad zemí. Neměli byste také podcenit umístění světla. Možná se vám na první pohled zdá, že to spolu nijak nesouvisí, ale zamyslete se. Kolikrát se vám stalo, že jste se při vstávání od stolu do světla bouchli. Nebo jak nepříjemná je situace, kdy vám při jídle a rozhovoru s přáteli světlo nepříjemně svítilo do očí. Opět zde obecně platí, že světlo by mělo být umístěno minimálně 70 cm nad stolem.

Kulatý stůl potřebuje v jídelně více místa

Místo pro jídelní stůl

Pokud se potýkáte s problémem, kam stůl umístit, měli byste vzít v úvahu, kolik místa jednotliví sedící a případně i obsluhující budou potřebovat. Stůl by tedy neměl být příliš blízko zdí a měl by ponechávat dostatečné průchozí prostory. Každý člověk by měl mít pro sebe k dispozici asi 40 krát 60 cm, aby se necítil stísněně. Vybavení jídelny či jídelního koutku by mělo být v souladu s ostatním zařízením, doplněno o jídelní soupravu s designem stejného stylu.

Rustikálně laděná jídelna v provedení masivní dřevo

Jaký materiál je vhodný?

Důležitým faktorem je také materiál, ze kterého je stůl vyroben. Jsou k dispozici plasty, kov, sklo či dřevo. Kovy a skla působí velmi chladně a je u nich nezbytně nutné, aby zapadaly do ostatního moderního interiéru. Nejčastější variantou jsou stoly dřevěné. Ideálním materiálem je dřevo dubové, bukové či třešňové, poněvadž je pevné a vydrží. Naopak příliš se nedoporučuje dřevo smrkové, jelikož je měkké a hrozí, že se na stole po čase objeví rýhy. Svou roli hraje také kvalita laku. Zejména byste si měli dát pozor na pukliny, které propustí vlhkost a znehodnotí materiál. Trendem bývá také stůl z masivního neopracovaného dřeva. Pokud si pořídíte takový stůl, měli byste jej pravidelně ošetřovat, nejlépe voskem. Při konečné volbě stolu zvažte také snadnost údržby, ale zejména byste si měli vyzkoušet, zda se vám za ním bude dobře sedět a zda se u něj dobře cítíte. Jelikož vám stůl bude sloužit řadu let, měli byste výběr důkladně promyslet.
ab
ab
ab
ab
ab