Kategorie

7. díl: Stavba domu a proč se může protáhnout

7. díl: Důvody, proč se může stavba domu protáhnout
Finance, termíny, administrativa, ale i sousedi. Při stavbě vlastního domu se může problémem stát v podstatě cokoli. Na co je potřeba si dát pozor, aby vznik vašeho bydlení probíhal v pořádku a bez zbytečných stresů?
 1. Nejlevnější nabídka není vždy nejlepším řešením. Špatný dodavatel/nespolehlivá stavební firma jsou zárukou akorát dalších oprav a stavba domu se nejen prodlouží, ale i prodraží. Buďte pečliví.
 2. Firmy vám mohou slibovat nereálné termíny, základová deska nemůže být hotová za týden. A pokud jste nuceni poptat neprověřeného řemeslníka nebo dodavatele, o to víc byste neměli na ústní dohodu spoléhat.
   
 3. Soused – nejlepší přítel člověka. Před stavbou musíte své budoucí sousedy a vlastníky okolních pozemků o svých plánech informovat. Pokud budete chtít tento krok obejít, pohybujete se na tenkém ledě. I jediná stížnost/nesouhlas se stavbou může narušit vaše plány, jen úřednické kolečko se tak může protáhnout o měsíce.
   
 4. Pozor na stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, na kterou se stavba bude napojovat (elektrická energie, plyn, voda, teplo, kanalizace). Inženýrské sítě mohou být nevyzpytatelné, a dokud nebude mít váš dům zapojenou elektrickou nebo vodovodní přípojku, s nastěhováním do nového nepočítejte.
   
 5. Hlídejte si zákonem stanovené lhůty pro stavební řízení. V případě ohlášení stavby nemusíte tiše čekat na odpověď stavebního úřadu. Pokud úřad neodpoví do 40 dnů, je to mlčení, které znamená souhlas, a můžete se pustit do projektu.
ab
ab
ab
ab
ab