Jak připravit své bydlení na to, aby bylo co nejvíc kamarádské k přírodě a vaše domácnost produkovala co nejméně odpopadu? K tomu ideálně ještě něco ušetřit... Tady je 5 našich tipů.
1) Recyklujte
Recyklovat můžeme dnes nejen plasty, ale třeba i suroviny v kuchyni, oblečení a tak podobně. Je to snadnější, než se zdá. Stačí, když plastové obaly vůbec nebudete využívat a nahradíte je lépe rozložitelnými materiály anebo krabičkami, pytlíčkami taškami a lahvemi, které se dají opakovaně naplnit. Pak je jen umyjete či vyperete a znovu používáte. Pokud si bez plastů neumíte představit žít, zkuste je alespoň pečlivě recyklovat. Také pro vás máme tip, jak kompostovat!
I suroviny v kuchyni mají mnohem víc využití, než vidíte na první pohled a dá se zužitkovat mnohem více, než jste třeba doposud zvyklí. Podívejte se na náš další článek, jak v kuchyni zbytečně neplýtvat. A pokud jde o oblečení? I to si často zaslouží druhou šanci. Nevěříte? Tady je malá inspirace, jak na to. Z již oprvadu nepoužitelných kousků mohou vždycky vzniknout třeba alespoň hadry na utírání veknovního stolu nebo mytí podlahy.
2) Nízkoenergetický standard a nádrže na vodu
Šetřit a neplýtvat můžeme samozřejmě také s energiemi nebo s vodou. Už jste přemýšleli nad solárními panely nebo třeba sběrnými kontajnery na vodu?
Solární panely slouží jak k přímému ohřevu vody, tak umí přeměňovat sluneční energii na energii elektrickou (fotovoltaické panely). Díky čemuž dosáhnete alespoň na několik měsíců v roce úplné energetické soběstačnosti.
Nádrže na vodu (IBC kontejnery) jsou vlastně plasové nádoby, které mají obsah například až 1 000 litrů. Sbírá se do nich dešťová voda, která je nadále vhodná k zalévání nebo třeba uklízení či splachování. I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou ekologické a prospěšné pro zahradu.
3) Nahrazujte
Někdy prostě jen stačí stávající věci, které běžně používáte, nahradit za trošku ekologičtější variantu. Co třeba místo jednorázových baterií koupit nabíjecí? Místo plastového kartáčku na zuby pořídit bambusový? Na nákup nosit plátěnou tašku a nekupovat neustále jednorázové plastové? Mít svůj skleněný hrnek na kávu vždy při sobě, a vyhnout se tak kelímkům? A maso sem tam nahradit rostlinnou dobrotou... Další skvělé tipy pro vás máme v našem rozhovoru s propagátory zero waste života.
4) Pěstujte
Pokud máte jen sebemenší možnost cokoliv ze surovin, jako je ovoce a zelenina anebo třeba bylinky, si vypěstovat sami doma, na zahrádce nebo na balkoně v květináčích, pusťte se do toho. Jednak tím ušetříte, jednak si sklidíte tolik, kolik opravdu potřebujete, navíc budete mít jistotu, že jíte čerstvé, chemií neošetřené suroviny, která nejsou transportovány a není za nimi žádná uhlíková stopa.
Jedním z našich dalších tipů je pak využívat ryze české produkty vyráběné na lokálním trhu, čímž podpoříte i další mikro pěstitele.
5) Eko přípravky v domácnosti
Jen v Česku se ročně spotřebuje okolo 80 000 tun chemických čističů a úklidových prostředků, přičemž u více než 90 % látek z jejich složení nebyl nikdy zjišťován vliv na zdraví nebo životní prostředí. Nejhorší jsou pak dezinfekční a antibakteriální přípravky, které zabíjí špatné, ale bohužel i dobré mikroorganizmy, které pomáhají při tvorbě imunity.
Zkuste proto právě ve své domácnosti užívat přírodní produkty anebo si vlastní dokonce vyrobit. I v tomto případě pro vás máme pár nápadů. Uklízejte bez chemie!