„Lepší vyhořet, než se stěhovat.“ Tak praví známé přísloví a bohužel nemá daleko od pravdy. Abyste vaše stěhování zvládli v co nejkratším čase a bez zbytečného stresu, přinášíme vám 5 tipů, jak ho zvládnout co nejefektivněji.
1. Na stěhování se připravte alespoň měsíc předem
O stěhování začínejte přemýšlet už měsíc před plánovaným termínem. Můžete si tak v klidu promyslet, které věci rovnou vyhodíte, prodáte, a které přestěhujete do nového bytu. Uskladnění nábytku vůbec není jednoduché, proto si u každého kusu nábytku změřte rozměry a zjistěte, jestli pohodlně projdou všemi dveřmi, nebo je bude nutné částečně rozebrat. Nezapomeňte také, že nadměrné věci budete muset stěhovat s pomocí specializované firmy. Před samotným stěhováním si zabalte jedno zavazadlo, jako byste jeli na dovolenou. V novém bytě tak budete mít čisté oblečení na první týden do doby, než vše vyskládáte do skříní a pořádně se zabydlíte.
2. Sežeňte si dostatečný počet krabic a barevně je označte
Barevné značení je rychlejší a přehlednější než nápisy. Snadno totiž zaměníte krabici kuchyně s koupelnou a pak budete v novém bytě přenášet krabice sem a tam. Barevné značení je mnohem rychlejší a lépe se v něm zorientujete. Pro každou místnost si určete jednu barvu a v novém bytě si tak označte i dveře místností. Sami uvidíte, jaké bude třídění věcí hračka.
3. Drobné předměty nebalte do oblečení
Ačkoliv se může zdát, že zabalením skleniček a porcelánu mezi trička ušetříte spoustu místa, nedělejte to. Dejte přednost bublinkové folii nebo papíru. Nádobí a drobné předměty mezi oblečením vám značně prodlouží vybalování a budete přebíhat z místnosti do místnosti. Nehledě na to, že pokud se vám rozbije sklenička mezi spodním prádlem, budete střepy vybírat pěkně dlouho.
4. Nespoléhejte na kamarády, objednejte si profesionály
Ano, kamarád Karel má možná dodávku a u piva vám slíbil, že se na něj můžete spolehnout. Sami si ale vzpomeňte, kolikrát chtěli vaši kamarádi pomoct na poslední chvíli se stěhováním, protože to jejich známý odřekl. Také stěhování na vlastní pěst pouze s osobním autem má své nevýhody. Kromě toho, že si poničíte interiér auta, projezdíte na několik otočení tolik benzínu, kolik by vás ve výsledku stála stěhovací firma. Navíc té ušetřené energie při snášení a vynášení věcí do bytu! Stěhováky si objednejte v dostatečném předstihu, velký zájem je zejména o víkendové termíny.
5. Pronajměte si skladovací kóji
Při stěhování zjistíte, že máte spoustu věcí, které už nebudete potřebovat, nebo se vám prostě do nového bytu nevejdou. Abyste je nemuseli hned vyhazovat, vyzkoušejte pronájem malé skladovací kóje. Sklady k pronájmu můžete využít na týden, měsíc, nebo i několik let. Vaše věci budou v suchém a bezpečném hlídaném areálu, do kterého budete mít přístup 24 hodin 7 dní v týdnu. Nepotřebné věci můžete později prodat a skladový prostor nadále využít pro uskladnění sezonních věcí, nebo si pronajmout kóji menší. To se vyplatí v případě, kdy váš nový byt nemá sklep. Sklady k pronájmu existují v různých velikostech od 0,5 m2 až do 20 m2.