Kategorie

4 tipy, jak lépe zvládnout domácí výuku

4 tipy, jak lépe zvládnout domácí výuku

Vliv pandemie koronaviru zasáhl asi každého z nás. Když byly zavřené školy, rodiče menších školáků řešili hlavně to, jak zvládnout domácí výuku. A protože se některé školy opět uzavírají, jde opět o aktuální téma. Podívejte se, jak si ji usnadnit.

1. Nastavte režim

Dítě by mělo vědět, kdy je čas na výuku a kdy na hraní. Když totiž budete k učení přistupovat, jak vás zrovna napadne, bude v tom mít zmatek. Záleží na vás, jaký denní režim vyhovuje vaší rodině. Některé se s dětmi učí dopoledne, jiné až v odpoledních hodinách. Víkendy si nechte volné, ať si všichni odpočinete.

Rodiče, které mají doma ještě mladší dítko, to samozřejmě budou mít o dost těžší. Nemějte tedy výčitky svědomí, když menšímu pustíte pohádku. Pozor ale, aby nerušila školáka. 

2. Určete prostor pro učení

Učení by mělo probíhat na jednom místě, které je uzpůsobené správnému sedu žáka a které mu poskytne dost klidu. Ideální proto rozhodně nebude jídelní stůl, okolo kterého se odehrává další dění domácnosti. Je-li to možné, využijte psací stůl v pokojíčku. Ukliďte z něj zbytečnosti, které se tam obvykle povalují, a připravte jen to, co budete potřebovat.

3. Využívejte on-line možnosti

Kromě toho, co poskytuje přímo škola vašeho žáka, využijte i další možnosti. Česká televize už na jaře připravila sérii pořadů pro děti UčíTelka, které zábavnou formou vysvětlují řadu výukových okruhů.

Další materiály najdete na specializovaných webech, jako jsou např.:

4. Motivujte k samostatnosti

Motivujte dítko, aby se pokusilo úkol zvládnout samo. Buďte asistentem, a to v takové míře, v jaké to konkrétně váš žáček potřebuje. A snažte se zůstat v klidu. Když dítě vycítí, že ztrácíte trpělivost, učivo se mu zprotiví a pak už bude celé učení nepříjemné pro všechny zúčastněné.

 

Držte se!

 

 

ab
ab
ab
ab
ab