Kategorie

27. díl: Jak na úsporné bydlení?

28. díl: Jak na úsporné bydlení?

Ekonomické stavby berou trh s nemovitostmi útokem. Už jste si pořídili tu svoji?

Ceny energií i nájmů prudce stoupají - a tak se nabízí otázka, jak zvládnout bydlení bez zbytečných tepelných ztrát, se střídmým hospodařením s teplou vodou - a vše nejlépe za co nejvýhodnější cenu? Není to nemožné! Nenechávejte se každý měsíc oškubat a raději investujte do úsporného bydlení, které bude nejen šetřit vaši peněženku, ale i těšit vaše smysly.

Základ je základ

Ať už plánujete pořídit si vyloženě pasivní dům, který bude společně s energiemi šetrný také k životnímu prostředí, nebo chcete zkrátka jen za bydlení v budoucnu platit méně, začít byste měli hezky od země. Ta ale sama o sobě k zabránění úniku tepla nestačí - nepodceňte proto plánování základové desky a řádně ji odizolujte. Můžete tak učinit kombinací konvenčních metod a tvrzených izolačních vrstev, které zamezí případným poklesům podlahy. Alternativním řešením může být například stavba na základně z tvrzeného polystyrenu.

banner_1

Kolik vrstev je dost vrstev?

Čím víc tím líp? Kdepak!  Vašim omezením při zajišťování tepelné ochrany vnějších stěn by měla být jejich konečná šířka, ale především výsledná pozice rosného bodu. Pokud to totiž se zateplením přeženete, voda se vám začne srážet přímo v domě, což povede ke vzniku plísní a dalším nepříjemnostem. V každém případě ale nezapomeňte vybrat vhodný izolační nátěr, který dokáže snadno tepelný potenciál všech vrstev dále zesílit a navíc vytvoří film odolný vůči intenzivnímu slunečnímu svitu. Na trhu dnes seženete i nátěry určené do různých podnebných oblastí.

Podobné pravidlo platí také pro okna. Ta plastová jsou dnes kromě výborných izolačních vlastností efektivní také při odhlučnění interiéru. Zateplení dveří můžete samozřejmě vyřešit pečlivým výběrem nebo dodatečnými izolačními foliemi - případně koženkovým potahem. Je přitom nezbytné dbát na kvalitní vyměření rámů - a to především v interiéru - aby všechny dveře správně doléhaly a tedy těsnily. S izolací nezapomeňte ani na stropy a krovy.

Je vám teplo?

Hrubou stavbou vše teprve začíná. Důsledně vybírejte podlahy, koberce i práhy. Samotné topení se pak vyplatí řešit kombinací podlahových a nástěnných topných těles - pozor ale na cirkulaci vzduchu, která může opět zapříčinit vznik plísní a přebytečné vlhkosti. Zejména u pasivních domů je žádoucí dohlédnout nad dostatečným přísunem čerstvého vzduchu, aby se z vašeho domu nestal tak trochu skleník.

Chytrým řešením jsou samozřejmě i úsporné spotřebiče. Peníze, které do nich investujete, se vám totiž už v řádu let vrátí. Například akumulační přímotopy totiž mohou sálat přes den, zatímco teplo znovu nasbírají z o poznání levnějšího “nočního proudu”. Obdobně bývají řešeny také bojlery a další topidla.

O úsporu energie se postará chytrá domácnost

Energie v chytrých domácnostech se využívá mnohem účelněji, což snižuje náklady na její provoz. Řídící jednotka dokáže efektivně kombinovat všechny zdroje energie, jelikož umí rozpoznat rozdíl mezi energií kupovanou a produkovanou vaším domem. Vždy upřednostní čerpání z momentálně výhodnějšího zdroje. Díky dokonalé spolupráci jednotlivých technologií se dokáže smarthome přizpůsobit vašim návykům a podle nich udržovat doma optimální klima bez energetických ztrát. Díky aplikaci do chytrého telefonu máte přehled o spotřebě, ale také návrhy řešení, jak s ní šetřit. 

Ať už ve vás úsporné domy vzbudily nadšení, nebo jen inspiraci k vylepšení dosavadního bydlení, doufáme, že výsledný efekt bude pozitivní a poznáte jej nejen na svém bankovním účtě. S levným a ekologickým bydlením vám totiž rádi poradíme i v našich dalších článcích!

ab
ab
ab
ab
ab