Kategorie

21. díl: Kolik a jak spoří rodiče dětem

21. díl: Kolik a jak u nás spoří rodiče pro své děti

Pomoci svým dětem s rozjezdem do života se podle Raiffeisen stavební spořitelny a výzkumné agentury SC&C snaží skoro všichni čeští rodiče, a to pochopitelně dle svých finančních možností.

Dětem spoří drtivá většina rodičů

Zajistit své potomky a připravit je na budoucnost, aby se mohli osamostatnit, chce drtivá většina českých rodičů, kteří žijí v domácnosti s dětmi do 26 let. Každý desátý rodič by přitom svoji ratolest do života rád vybavil částkou přesahující půl milionu korun. V průměru by čeští rodiče svým dětem do pomyslného ranečku nejraději dali 310 tisíc korun, přičemž mediánová částka činí 200 tisíc korun. S tím, že si mladí už nějak poradí i bez finanční pomoci od rodičů, počítá pouze každý dvacátý rodič.

Skutečnost je tedy taková, že 98 % českých rodičů skutečně odkládá peníze na budoucnost svých dětí, a to v průměru 1 200 korun měsíčně s mediánem 1 000 korun. Vše samozřejmě záleží na platu a možnostech samotných rodičů. Nejvyšší sumy tak spoří rodiče s čistým měsíčním příjmem nad 30 tisíc korun a lidé žijící v Praze.

banner_4

Stavebko hraje prim

Jako nejčastější formu spoření pro děti uvedlo 56 procent dotazovaných stavební spoření, zatímco na spořicí účet v bance či investiční životní spoření svým dětem odkládá jen 17 procent rodičů. Podíl spoření ve formě terminovaných vkladů, podílových fondů a dalších bankovních produktů činí jen jednotky procent.

Stavební spoření se mezi lidmi stále těší vysoké oblibě. V loňském roce jsme uzavřeli téměř 60 tisíc spořicích smluv, z toho přes 8 tisíc bylo pro děti. Podíl dětských smluv se nám meziročně zvýšil o 4 procenta. Rodiče tak využívají možnosti potomkům bezpečně spořit se státní podporou,“ říká Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Výnos přes 4 % ročně

Čím dříve začnou rodiče dětem odkládat na jejich budoucnost, tím zajímavější částku pro ně mohou získat. Na stavebku totiž mohou dětem šetřit s výnosem přes 4 % ročně. Děti pak peníze můžou využít na studia nebo na pořízení prvního bydlení, aby se mohly v pravý čas osamostatnit.

Informace pro rodiče

Stavebko můžete uzavřít dětem už od narození a zvládnete ho vyřídit online z pohodlí domova. U Raiffeisen stavební spořitelny navíc získáte nadstandardní úrokovou sazbu. Všechny spořicí smlouvy pro děti a mladé do 25 let včetně totiž spořitelna od začátku dubna úročí sazbou 1,5 % ročně. Tato sazba je garantovaná po celou dobu vázací lhůty smlouvy, to je minimálně 6 let. Včetně úroku a plné státní podpory pro dítě můžete každý rok získat celkové zhodnocení přes 4 %. K naspořeným penězům tak můžete po šesti letech navíc získat až 19 000 korun.

Jak to funguje v praxi? 

V případě, že budete na stavebko dítěte každý rok vkládat minimálně 20 tisíc korun, dosáhnete na maximální výši ročního státního příspěvku, tedy dva tisíc korun. Peníze nezapomeňte odeslat vždy do konce příslušného kalendářního roku, abyste o státní podporu zbytečně nepřišli. Vše je pak ještě zhodnocováno garantovaným úrokem z vkladů.

Jedná se o velmi bezpečnou formu spoření, veškeré vklady jsou totiž pojištěny do částky 100 000 EUR, což rozhodně není málo. Než si jednou vaše ratolest peníze vybere, nic se s nimi do té doby nestane a můžete tak v klidu spát.

 

Zdroj dat: SC&C, reprezentativní vzorek internetové populace ve věku 25 až 49 let, 509 respondentů

ab
ab
ab
ab
ab