Kategorie

18. díl: Rizika v domácnosti

Rizika v domácnosti
Domov má pro nás odjakživa význam útočiště, bezpečí a klidu. Ze statistik však vyplývá přesný opak. Například podle Světové zdravotnické organizace jsou domácí úrazy nejčastější příčinou zranění.

Kdy zbystřit

Máte-li děti, všechna opatření byste měli brát dvojnásob vážně. Nábytek pro jistotu připevněte ke zdi, nikdy nevíte, kdy se dítě rozhodne šplhat nahoru na skříň. Stejně tak je vhodné se vyhnout velkým dekoracím, které by na sebe ratolest mohla strnout. Čisticí prostředky, léky a potenciálně nebezpečné látky skladujte výrazně označené na místech, kam se děti nedostanou.

Zvýšená pozornost se od vás bude vyžadovat také tehdy, pokud máte doma kutila nebo jím sami jste. Zásadní je používat pouze perfektně funkční nástroje, se kterými umíte zacházet. Jestliže přerušíte práci, a to klidně jen na chvíli, všechno nářadí po sobě ukliďte. I když jste si jistí, že se vám žádná ze zmiňovaných situací nemůže stát, je vhodné mít po ruce dostatečně vybavenou lékárničku.

Mnohem závažnější komplikace v prostředí domácnosti mohou způsobit jevy, které neovlivníte, tedy přírodní pohromy, případně vloupání. Vaši domácnost v tomto případě můžete ochránit vhodným pojištěním. „Úvěr ze stavebního spoření můžete využít i na zabezpečení vaší nemovitosti proti vloupání. Pokud plánujete rekonstrukci a zároveň s ní chcete zvýšit bezpečnost svého domova, myslete na to, až budete dávat dohromady rozpočet. Zvažte například výměnu vchodových dveří za bezpečnostní nebo instalaci mříží na okna,“ uzavírá Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Pozor, uniká

Pokud máte doma plynové spotřebiče, je třeba zajistit jejich pravidelnou revizi v souladu s podmínkami výrobce. Sníží se tak riziko úniku plynu, nicméně úplně mu zabránit nelze. Plynárenské společnosti zemní plyn obohacují o odorant, díky kterému byste měli unikající plyn ucítit. Jestliže se tak stane, vypněte všechny plynové spotřebiče, otevřete okna a dveře a poté uzavřete hlavní uzávěr plynu.

Nebezpečné jsou i spaliny po plynu, neboli oxid uhelnatý. Není totiž vůbec cítit, jediné poznávací znamení jsou bolesti hlavy a nevolnost. Do všech místností, v nichž máte karmu nebo plynový kotel (obvykle koupelna), doporučujeme namontovat detektory oxidu uhelnatého. Tahle investice se rozhodně vyplatí – jde o pár stovek a může vám zachránit život.

Rizikové mohou být i elektrické spotřebiče. Opakování je matkou moudrosti, a tak: neinstalujte zásuvky poblíž umyvadla, do sprchy patří jen voděodolné rádio a celkově udržujte všechna elektrická zařízení v dostatečné vzdálenosti od vody. V koupelně reálně hrozí také nebezpečí pádu – nejeden člověk si už přivodil zlomeninu při výstupu z vany. Vybavte se protiskluzovou podložkou či kobercem nebo alespoň pokládejte na podlahu ručník.

ab
ab
ab
ab
ab