Kategorie

10 tipů na výlety za architekturou

10 tipů na výlety za architekturou
Léto a prázdniny, to znamená volné dny plné sladkého nicnedělání, ale také objevování! Jak je strávit? Nemusíte jet do Chorvatska, Thajska a podobných exotik. Stačí, když si rozložíte mapu ČR. Nechte se inspirovat našimi oblíbenými lokacemi.

Horský hotel Ještěd jedinečným způsobem dotváří siluetu hory. Stojí tu již od roku 1966, kdy byla jeho výstavba zcela nevšedním projektem. Nyní se pyšní označením národní kulturní památka a můžete se tu ubytovat v zrenomovaném futuristickém interiéru.

Luxusní funkcionalistická Müllerova vila z 30. let slouží jako stálá expozice pod záštitou Muzea hlavního města Prahy. Její tvůrce, klasik moderní architektury Adolf Loos, byl přesvědčem, že „ornament je zločin“. Právě tento citát trefně odráží i ostré rysy a jednoduchý, avšak důvtipně pestrý interiér vily.

Při návštěvě Zlína se určitě běžte podívat na multifunkční komplex od slavné české architektky Evy Jiřičné. Nové kongresové centrum propůjčilo baťovskému městu zcela nový ráz. Moderní objekt slouží jako zázemí pro koncerty, výstavy, přednášky, plesy a další akce.

Vydejte se na prázdniny do Contain Hotelu! Česká republika se totiž může jako jediná ve střední Evropě pyšnit touto raritou postavenou z použitých námořních kontejnerů. Od roku 2015 ho najdete v surfařském kempu na břehu Labe u Litoměřic.

Ostravská oblast Vítkovice představuje unikátní soubor industriální architektury. Areál prošel v posledních letech architektonickou a urbanistickou revitalizací tak, aby mohl návštěvníkům nabídnout kulturní a historicko-naučné zážitky. Došlo také na realizaci vyhlídkové věže Bolt na vrcholu původní vysoké pece. Můžete se tak ve výšce 60 m kochat vyhlídkou na ostravské industriální panorama.

Krytý plavecký bazén v Litomyšli vybíhá ze země směrem k městu. Organické křivky tak kopírují zatravněnou plochu svažující se z masivu Černé hory. Díky splynutí s přírodou byly dodrženy zásady krajinné architektury, což se u nás jen tak nevidí. 

Pavilon skla Klatovy původně v 60. letech sloužil pro výstavu karafiátů. Architektonickou soutěž pro jeho revitalizaci v roce 2013 vyhrál jednoduše nápaditý projekt Ateliéru 25. Cílem bylo koncipovat prostor jako zónu klidu a světla, což se povedlo. Občané sem chodí relaxovat a návštěvníci expozici skla ze vzácné sbírky firmy Loetz.

Na jižní Moravu se vydejte nejen za dobrým vínem, ale i architekturou. Vinařství Sonberk nabízí obojí. Můžete si tady vychutnat sklenku místního vína na terase s výhledem do kraje. Architekt Josef Pleskot ukryl rozsáhlé prostory pro výrobu a skladování pod zem, zatímco nad povrchem vyčnívá kompaktní část stavby, která skvěle zapadá mezi okolní vinice.

Nesmíme zapomenout také na perlu funkcionalistické architektury, vilu Tugendhat v Brně od Miese van der Rohe. Budova je jedinou památkou moderní architektury ČR zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Při prohlídce se těšte na onyxovou stěnu propouštějící sluneční paprsky, která vkusně rozděluje hlavní obývací plochu. Pokud budete mít štěstí na počasí, užijete si hru slunečních paprsků prostupujících skrz drahý kámen.

Pro milovníky historie se nabízí příležitost navštívit muzeum lovců mamutů Archeopark Pavlov. Kromě věstonické Venuše tu najdete i skvělou architekturu. Archeopark byl v roce svého otevření rovnou vyhlášen stavbou roku 2016. Koncept podzemní stavby vznikl z místa naleziště – jelikož se jedná o archeologické památky, byla většina z nich ukryta hluboko pod spraší. Pořád tu je co objevovat, nálezy se totiž stále nacházejí na původním místě.

ab
ab
ab
ab
ab