Kategorie

1. díl seriálu Rekonstrukce kuchyně: Vybíráme materiály a barvy

1. díl seriálu Rekonstrukce kuchyně: Vybíráme materiály a barvy

Sledujte náš seriál z právě probíhající rekonstrukce kuchyně v atypickém prostoru podkrovního bytu. Třeba vás inspiruje...

Když jsme kupovali náš byt, bylo jasné, že kuchyň budeme muset nechat předělat. Nelíbí se nám, je vyřešená neprakticky... a prostě celkově s ní nejsme spokojení. I tak jsme pět let vydrželi, protože vzhledem k naší vášni pro cestování jsme byli dost často pryč a rekonstrukce se nám řešit nechtěla. 

Až teď jsme využili dobu, kdy zatím nikam moc nemůžeme, a dali se do díla. Ono to ovšem není tak snadné. Bydlíme v podkrovním bytě, kde je i kuchyň ve velmi atypickém prostoru se zkoseninou a východem na terasu. A s tím je potřeba se nějak popasovat.

Truhlář se přijel podívat a přivezl vzorníky. Naše představa je zkombinovat bílou, tmavě šedou a dřevo. To se snadno řekne, ale jakmile máte v ruce vzorníky plné různých odstínů a struktur, už to tak jednoduché není.

Jasné bylo, že kuchyň bude určitě matná. Zvlášť v rodině s malým dítětem mi to přijde praktičtější. Jinak jsme na skříňky i korpus nakonec vybrali bílou se strukturou dřeva, ořech a antracitovou břidlici.

Jaké jsou obvyklé kuchyňské materiály?

U nábytku a pracovní desky je potřeba se rozhodnout, jestli zvolíme:

- dřevo, které báječně vypadá, ale je dražší a hůře se udržuje,

- cenově nejdostupnější a odolné lamino,

- dýhu, co tvoří horní část na dřevotřískových deskách,

- MDF desky, které jsou velmi odolné proti páře a vodě,

- lak, třeba v lesku, který vypadá moderně, ale má vyšší nároky na údržbu,

- PVC fólie. Jsou snadné na údržbu, ale na rozdíl od dřeva a dýhy se při poškození nedají snadno opravit. Nabízejí se i v imitaci dřeva, kterou na první pohled od originálu nepoznáte.

Na stěnu se dříve používaly hlavně obkladačky. Dnes je výběr mnohem větší: dřevo, lamino, kámen, sklo... a to v mnoha barvách i vzorech. Hitem je také tabulová barva a mozaika.

 

Příště budeme řešit, jak na ideální využití prostoru. Snad se nám to povede...

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab