Kategorie

Zvolte si venkovní osvětlení: romantické lucerny i solární lampy

Zvolte si venkovní osvětlení: romantické lucerny i solární lampy
Ať máte velkou zahradu nebo jenom malý balkónek, venkovní osvětlení se vám bude pro jarní večery hodit. Vyberte si to pravé.
Se změnou životního stylu se mění i charakter zahrad z užitkových ploch na místa určená pro odpočinek, relaxaci a načerpání životní energie. Pro maximální využití potenciálu zahrady však nestačí omezená doba denního světla, a tak je potřeba zahradu vybavit umělým osvětlením, které by nemělo mít pouze význam praktický, ale také estetický.

Jasné stanovení našich plánů

Pokud budujeme nový dům se zahradou, máme možnost přizpůsobit osvětlení zcela našim představám. Výkopy pro kabely a betonové základy pro větší lampy nemohou poničit ještě neexistující trávník, květinové záhony či okrasný keř. Můžeme provádět terénní úpravy, zvolit umístění jednotlivých druhů zeleně, vlastně je možné celou budoucí koncepci zahrady podřídit zamýšlenému osvětlení. V případě, že chceme osvětlit stávající zahradu, aniž bychom prováděli jakékoli zásadní změny, máme trochu užší pole působnosti. Nejnutnější zásahy po sobě zanechají na určitou dobu viditelné stopy. Nemůžeme však očekávat kvalitní výsledek ze dne na den. Máme-li dobrou představivost nebo určité zkušenosti, můžeme z omšelé a fádní zahrady vytvořit naprosto nový životní prostor pro celou rodinu, přátele i sousedy. V obou případech platí, že je potřeba vytvořit si určitou představu a tu poté zhodnotit z hlediska proveditelnosti, estetičnosti a také ekonomické dostupnosti. S tím také souvisí průzkum trhu nabízených svítidel, případně komplexních systémů osvětlení. Výhodné je celou situaci zakreslit do náčrtků a různých náhledů, které nám pomohou si výsledný vzhled lépe představit. Ideální je prohlédnout si některá již realizovaná řešení a získat tak přesnější představu. Další možností je použití několika různých přenosných svítidel a jejich pokusné umísťování do různých poloh, úhlů a výšek v zahradě. V případě použití běžného elektrického proudu o napětí 220 V je nezbytná účast odborníka na elektroinstalační práce následná revize celého systému.

Funkce osvětlení

Osvětlení v soukromé zahradě rozlišujeme na funkční a dekorativní. Funkčním rozumíme osvětlení přístupových cest či problematických míst, kde jde především o naši bezpečnost. Jednak si ve tmě sami neublížíme, jednak zabráníme případným zlodějům nebo vandalům v nepozorovaném pohybu po našem pozemku. Reflektory osvětlující příjezd ke garáži a přístup do domu můžeme umístit přímo na fasádu nebo střechu a připojit k vnitřním elektrickým rozvodům. Tím se jejich instalace zjednoduší. Svítidla rozmístěná u vjezdových vrat a na vzdálených místech budou napojena na kabelové rozvody určené pro komplexní osvětlení zahrady. Druhou skupinu představuje osvětlení estetické či dekorativní, pomocí něhož můžeme zdůraznit určité součásti nebo partie zahrady, vytvořit iluzi většího prostoru, pocit tajemna nebo romantiky a dodat tak zahradě další rozměr. Působivě také působí nasvícení vzrostlého stromu od kmene směre ke koruně. Malými svítilnami s tlumeným světlem můžeme osvítit chodníček. Kouzelných efektů dosáhneme také osvětlením vodních prvků. Světlo by mělo být umístěno pod vodní hladinou, aby se mohlo rozptylovat a působit dojmem, že svítí sama voda.

Svítidla

Prakticky nejdůležitější složkou celého systému osvětlení jsou samozřejmě vlastní svítidla. Při jejich výběru zvažujeme základní požadavky na bezpečnost, kvalitu a vzhled. Musejí odolávat často agresivním povětrnostním vlivům, svítidla určená pro použití pod vodu musejí být dostatečně vodotěsná, svítidla na příjezdové cesty zase musejí snést vysoké zatížení. Svým vzhledem by mělo osvětlení korespondovat s celkovou koncepcí zahrady. Platí to především o svítidlech, která jsou viditelná i za denního světla a tvoří tak nedílnou součást architektury zahrady. foto: www.thinkstockphotos.com
ab
ab
ab
ab
ab