Kategorie

Zvolte si správnou podobu schodiště

Schodiště je ve vícepatrových domech a mezonetových bytech zajisté zcela nepostradatelným prvkem. Není důležité, zda rekonstruujeme nebo stavíme nový dům, v obou případech bychom měli věnovat výběru schodiště dostatek času.

Při výběru správného typu schodiště je důležité, kolik prostoru pro ně můžeme vyčlenit. Od toho se odvíjí tvar schodišťového ramene, počet a šíře stupňů a jejich provedení. Při plánování umístění schodů vycházíme z vnitřního uspořádání domu, umístění dveří a oken a napojení schodiště na místnosti. Schody se navrhují shora dolů, důležité je tedy umístění otvoru ve stropě. Mohou být součástí vstupního prostoru či haly nebo mohou spojovat horní a dolní místnost. Při plánování schodiště bychom se rozhodně měli obrátit na odborníka.

Parametry schodiště

Schodiště plní zejména praktickou funkci – abychom se mohli snadno a bezpečně dostat do dalšího patra. Mělo by však splňovat také další parametry. Schodiště musí být zejména bezpečné. Výhodou je, pokud je nenáročné na údržbu. Když to místo dovolí, často oceníte, je-li dostatečně prostorné. Nezanedbatelným faktem je také jeho vzhled. Schodiště se v interiéru může stát neobyčejně působivým klenotem. Je ovšem třeba zvážit, jaký materiál zvolit.

Pro koupi bytu či domu můžete využít úvěr Nízká hyposplátka od Raiffeisen stavební spořitelny. Čekejte bezkonkurenční úrok úvěru 3,5% p.a. Přitom měsíční splátka milionového bytu bude činit 5 750 korun! Zde se dozvíte více

Jakému materiálu dát přednost?

Dřevo: Dřevo je příjemné na pohled i na dotyk, je vzdušné a v souvislosti s ostatním vybavením nepůsobí rušivě. Dřevěným schodištěm nic nepokazíte. Precizně a vkusně zhotovené dřevěné schodiště se stává často nejkrásnějším kusem „nábytku“ a výraznou dominantou celého interiéru. Dřevo se navíc dobře kombinuje s jinými materiály, jako například s kovem nebo sklem. Nejvhodnější surovinou jsou tvrdá dřeva listnatých stromů (dub, buk, jasan, javor, třešeň), ale v rámci finanční úspory jsou schodiště vyráběna i z měkkých dřev (smrk, borovice). Vše záleží na přání zákazníka. Beton: Velmi oblíbené je stále betonové schodiště z prefabrikátů, protože je praktické, snadno se zhotovuje a současně je cenově dostupné. Lze je obložit kobercem, dřevem či dlažbou, a tím dosáhnout sladění s interiérem domu. Kov: Kovová schodiště nacházejí své uplatnění zejména v moderních interiérech, ale stylově zhotovené kovové schodiště může být zajímavou dominantou i historicky laděného interiéru.

Nejčastější řešení schodišť

Přímá schodiště: Výraznou výhodou přímého schodiště je jeho bezpečnost. Je tu malé riziko pádu a je vhodné, pokud po něm budeme stěhovat rozměrné předměty. Nevýhodou je, že zabere hodně místa a vyžaduje velký schodišťový prostor. Točitá schodiště: Točitá schodiště jsou velmi oblíbená zejména pro svoji vizuální atraktivitu a také nejsou náročná na prostor. Nejsou již tak bezpečná, jako schodiště přímá.

Jak zvýšit bezpečnost chůze na schodech

Schodiště nesmí být prudké, musí mít tedy mírný sklon. Bezpečí rovněž zvýšíme použitím podesty, neboli mezipatra. Pokud máme malé děti, doporučuje se hrany jednotlivých schodů zaoblit, aby případný pád nebyl tak tvrdý. Pokud chceme mít stoprocentní jistotu, že si dítě na schodišti neublíží, můžeme ke vstupu na schodiště namontovat speciální vrátka, která dětem vstup do nepovolených míst nedovolí.

Na výšce schodů záleží

Určujícím ukazatelem pro pohodlnost a bezpečnost schodů je velikost a výška stupňů. Samozřejmostí by mělo být, aby byly jednotlivé stupně stejně široké i vysoké. Za ideální lze považovat šíři stupně 27 cm při výšce 18 cm. Schody jsou tím pohodlnější, čím větší je místo k položení nohy na stupeň. Počet schodů určíme tak, že výšku, kterou je třeba překonat, vydělíme výškou schodu. Mnoho škaredých pádů bylo zapříčiněno nevhodně řešeným schodištěm, a proto si dejte na jeho výběru opravdu záležet.

ab
ab
ab
ab
ab