Dřevěná dlažba
Dřevěná dlažba se výborně hodí na terasy a kolem vodních ploch – jezírek, bazénů i vířivek. Dřevěné plochy nabízejí při dotyku s holou kůží jedinečné vlastnosti, jsou příjemné a měkké, v létě se o ně nepopálíme a v zimě nestudí. Přírodní vzhled hodící se do každé zahrady je doprovázen charakteristickou vůní dřeva.
Jaké materiály vybrat?
Z domácích dřevin je pro venkovní použití možné použít borovici, smrk, modřín nebo tvrdší dřeva jako dub, buk, akát, jasan nebo jilm. Pořizovací náklady jsou sice nižší, více peněz bude ale nutné vynaložit na údržbu. Materiál by měl být ošetřen tlakovou impregnací a nátěrem proti dřevokaznému hmyzu a houbám. Méně péče budou vyžadovat exotické dřeviny. Jsou velice tvrdé a trvanlivé. Dřevo se nesesychá tolik jako zdejší dřeviny, je také mastnější a dokáže lépe odolávat škůdcům. Vybírat si v dnešní době můžeme s poměrně bohatého sortimentu. Bangkirai – tato dřevina vyniká svojí trvanlivostí, a to i bez povrchové úpravy. Její barva je hnědavě žlutá až červenohnědá. Pelawan – má ještě vyšší hustotu než oblíbený bankirai. Rotimber – pochází se Severní Ameriky. Jedná se o velice tvrdý a zároveň pružný materiál. Teak – teakové dřevo je u nás již dobře známé. Pochází z Asie, je vysoce odolné vůči vodě, větru a klimatickým změnám. Dřevo má hnědavou barvu se zlatým nádechem, po letech získává svoji typickou stříbrošedou patinu. Kvalita dřeva se tím ale nesnižuje. Ipe (lapacho) – pochází z Latinské Ameriky. Jedná se o nejodolnější dřevinu na světu a svými vlastnosti se řadí ke špičce dřevin. Má jedinečnou kresbu, její odstín je v tónech zeleno-hnědé. Minimálně se sesychá a její povrch je hladký. Ve dřevě nenajdeme žádné stopy po škůdcích. Garapa – pochází rovněž z Latinské Ameriky. Poznáme ji podle žluto-hnědého zbarvení. Massaranduba – pochází z Brazílie. Vyniká svojí červeno-hnědou až fialkovou barvou.
Péče o exotické dřevo
Jak už bylo řečeno, exotické druhy dřeva bývají odolnější a tím pádem i vhodnější k venkovnímu použití. To však neznamená, že snesou vše a mohou zůstat zcela bez péče. Na vzhled a strukturu exotického dřeva má vliv sluneční svit, déšť, ale například i nízké teploty. Nejlepší je pochopitelně všem těmto jevům předcházet, nábytek preventivně ošetřovat a na zimu jej uklízet. V případě, že už je dřevo částečně poškozeno povětrnostními vlivy, stále se dá mnoho zachránit. Povrchové problémy obvykle odstraní speciální čistič a olej určený na tyto druhy dřeva. Ať jde o jakékoli přípravky, poraďte se s prodejcem nábytku už při nákupu a nechte si poradit. Pamatujte však na to, že stejné produkty možná seženete levněji například na internetu nebo přímo od výrobce. Nábytek z exotických dřev nejprve oprášíme, poté očistíme na sucho jemným kartáčem, nastříkáme k tomu určený čistič, necháme jej působit, setřeme hadříkem a nakonec povrch ošetříme olejem.