Kategorie

Zvíře přes internet

Po rozhodnutí, že si pořídíte domácího mazlíka, zbývý už jen jedna otázka. Kde ho sehnat? Jednou z možných odpovědí je internet.
Abyste se nezdržovali hledáním, která zvířata se dají přes internet získat, přinášíme recenzi vybraných inzertních portálů.

Můžete si vybrat, zda zvolíte pejska s rodokmenem či bez

Zvířata po síti

Když jsme hledali portály související s malými domácími zvířaty, internet nabídl odkazy chovatelských stanic, chovatelů, útulků a inzertních stránek. Zaměřili jsme pozornost na portály s širokou a všeobecnou nabídkou zvířat od akvaristiky, teraristiky přes pejsky a kočičky až po drobné hlodavce, ptáky a exoty. Ostatní jsou buď okrajově zaměřeny na jiná zvířata (užitková),nebo stránky prostě nefungují. Záměrně jsme se nevěnovali speciálním rasám a druhům, jejichž chovatelé se většinou sdružují v klubech a spolcích s vlastními webovými stránkami.

Jaké, kde a za kolik

Internetová burza živých zvířat ještě není moc zaběhnutá, ale je přehledně uspořádaná. Cena, kterou zadal inzerent, je většinou pevná, proto je název portálu trochu zavádějící. Velmi obsáhlý web Inzerce zvířat, kde seženete třeba i mládě mývala, trochu pokulhává v třídění inzerátů do jednotlivých sekcí, takže v drobných savcích najdete psy a kočky, morčata, osmáky i chovatelské potřeby. Zmatek způsobují neukáznění inzerenti, kteří při zadání inzerátu prostě nahodile vyberou rubriku. Součástí portálu je oblíbená diskuze. Bazoš.cz je orientován převážně na koně, pejsky a kočky. V sekci drobných savců je hodně nabídek na potkany, činčily, morčata a fretky. Výhodou je foto zvířete a přímý kontakt na prodávajícího, buď telefon, mail, případně oboje. Jednoduché vyhledávání podle krajů a druhu zvířat poskytuje Inzerce.zacatek.cz. Součástí inzerátů je pěkná fotogalerie, která se po najetí myší zvětší do okna, a současně se objeví i související aktuální inzeráty. Rychlé, přehledné hledání, uvedená cena a přímý kontakt na inzerenta, tak by měl portál vypadat.

Kočky jdou příkladem

Kočičí portál by mohl být příkladem pro všechny zvířecí internetové stránky. Obsahuje seznam chovatelských stanic a klubů všech možných ras, přehled veterinárních ordinací, nabídky ke krytí, internetové prodejny s chovatelskými potřebami, kontakty na útulky pro kočky a odkazy webových stránek. To vše milé kočky, kocouři a zájemci o jejich chov na webu najdou.

Možností je hodně

Psí inzerenti vedou na I-bazaru. Nabídka čítá přes dva tisíce inzerátů, hojně jsou zastoupeny kočky a koně. Vybere si i zájemce o drobná zvířata, jakými jsou křečci, papoušci a terarijní exempláře. I-bazar je uspořádán podobně jako portál Bazoš.cz. Planeta zvířat je věrný otisk tištěné podoby časopisu. Web je rozdělen podle obvyklých rubrik, ale pod vybranou sekcí se objeví naskenovaná novinová stránka s inzeráty. Takže hledání zdlouhavé a přímý kontakt je sice možný přes telefon či mail, ale ten si musíte nejdřív opsat. Fauna.cz je přehledná a obsáhlá, najdete tu inzerát na žirafu, koně i ptáky. V obsáhlé databázi veterinárních ordinací, která se vyhledává buď podle krajů, nebo podle specializace, se objeví všechny dostupné kontakty včetně ordinačních hodin. V odkazech najdete jak inzertní servery, tak i encyklopedie, literaturu nebo chovatelské potřeby - zkrátka užitečnou všehochuť. MojeZvíře, jeden z odkazů Fauny, kromě koček a psů množstvím nabídek neomráčí, zato se dočtete mnoho zajímavého: rady chovatelům, lexikon a adresář s odkazy na jiné internetové stránky, na prodejce krmiv, chovatele a kluby. Zajímavý portál pro pejskaře a kočkomily Pet-net vyhledá rasu podle abecedy. Dokonce si zvířátko můžete vybírat buď od chovatele, nebo z útulku. Veterinární databáze je propracovaná do všech detailů, ale ostatní sekce, jako jsou chovatelské potřeby nebo kluby, čekají na naplnění databáze.

Zalíbil se vám gekon? Žádný problém

Maskovaná šelma se nevyplatí

Speciální rasy nebo druhy můžeme získat přes chovatelské kluby a spolky. Je jich mnoho; od akvaristů, kteří se specializují na sladkovodní nebo mořskou akvarijní faunu, přes terarijní spolky až po kluby speciálních ras psů a koček. Milovníci větších a exotických zvířat se musí pídit v chovatelských prodejnách, chtějí-li si pořídit legálně držené zvíře. Cpát želvu do kufru mezi špinavé ponožky se nedoporučuje a ani oblečenou opici na celnici nepřehlédnou. Dovoz některých druhů, a zvláště chráněných, podléhá přísné legislativě. Registraci podléhají jednak chráněné druhy, jednak dravci a šelmy. Kromě hrozící pokuty se vystavujeme nebezpečí, že koupíme nemocné zvíře. V prodejně si nikdo neriskne nabízet exotické zvíře bez veterinární prohlídky a bez příslušných dokladů o jeho původu. Další cestou, jak si opatřit vytoužené mládě, je poptávkový inzerát v tisku nebo na internetu. Bude-li vám zvíře nabídnuto, vyžádejte si vždy veterinární zprávu o jeho zdravotním stavu a originál registračního listu.

Na netu najdete i nabídky exotických zvířat. Pozor, může jít o černý prodej

Zvířátko za babku

Jinou z možností, jak levně získat domácího mazlíčka, jsou útulky pro zvířata. Většinou se jedná o nalezence, kteří o svého pána přišli nebo se zaběhli, a pán už o ně neprojevil zájem. Taková zvířata bývají vděčná za nový domov. Musíme ale počítat s tím, že mají své návyky a zlozvyky a ne vždy se podaří vychovat je „k obrazu svému“. Výhodou je, že dostaneme zvíře prohlédnuté veterinářem, naočkované a odčervené. Chvilku trvá, než si zvykne na nové prostředí, ale když jsme si vybrali zvířátko z útulku, musíme být trpěliví a přinášet oběti ve prospěch nového člena domácnosti.
ab
ab
ab
ab
ab