Kategorie

Zrcadlo - magické oko, kterému nic neujde

Člověk byl vždy fascinován svým obrazem. Proto vynalezl zrcadlo. Nejdřív to byla deska z leštěného kovu, nejčastěji ze stříbra, ze které se později zrodila skleněná tabule s hliníkovým povrchem – zrcadlo takové, jaké ho známe dnes…
Zrcadla poutají pozornost odjakživa, a to právem. Jsou součástí dvou světů. Tajemné rozporuplnosti, která tak přitahuje. Ten první svět patří magii.

Nadčasové zrcadlo v plastovém rámu je vhodné do moderních interiérů

Praktický čaroděj

Zrcadla mají čarodějnou moc, a tak se využívají k různým praktikám a rituálům. Druhý svět, svět , kterým se budeme zabývat, se týká jeho základní fyzikální vlastnosti. Je jí schopnost odrážet světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Tato přirozená schopnost nám dovoluje zrcadlo používat jako praktickou pomůcku nebo atraktivní bytový doplněk. Praktické využití se týká našeho vzhledu, který byl i v minulosti prioritou. Prostřednictvím zrcadla vidíme svůj obraz, a tak se stává našim kontrolorem, vizážistou a pečovatelem. Časem se přišlo na to, že díky odrazu dokáže zrcadlo opticky zvětšit a rozjasnit prostor. Proto je tolik oblíbené v interiérech malých rozměrů, především ve vstupních částech a koupelnách. Na promyšlená řešení dnes už přirozeně navazuje propracovaný design. Veselá hra velikostí, tvarů a rámů umožňují zrcadlo povýšit na obdivovaného člena domácnosti.

Vestavěné zrcadlové skříně. Běžnější typy si můžete pořídit zhruba za 25 000 korun

Zrcadla v interiérech

Tolik, kolik je názorů na zrcadla, je i teorií o tom, jak jimi zařídit interiér. Zrcadlo je tak, jako my, velmi specifické a kromě následujících základních pravidel vám doporučujeme řídit se vlastní intuicí, která vám nejlépe napoví, co je špatné a co ne.
5 základních kroků, kterými nic nezkazíte: 1. Velké zrcadlo do malého prostoru Pokud chcete prostor opticky zvětšit, používejte velká zrcadla. Pokud zrcadlo umístíte do tmavého prostoru, dostatečně ho tím prosvětlíte. Šikovným a efektním řešením jsou zrcadla s osvětlením. 2. Raději méně než více Zrcadlo můžete dát do jakékoliv části bytu. Jeho výběr a umístění si však předem naplánujte, aby se vám nestalo, že se ocitnete v krajině zrcadel, která se pro vás stane denní a noční můrou. 3. V souladu s harmonií Zrcadla byste měli umístit tak, aby nenarušovala atmosféru a harmonii prostoru. Musí do interiéru jednoduše zapadnout, stát se jejich přirozenou součástí. V přítomnosti zrcadel by jste se měli cítit přirozeně a pohodlně. 4. Bezpečnost Důležitým prvkem je bezpečnost. Pokud žijete s dětmi nebo domácími mazlíčky, dbejte na to, aby zrcadlo nebylo poškozené a jeho hrany ostré. Postarejte se i o to, aby bylo zrcadlo stabilní. Volně opřená nebo položená zrcadla mohou způsobit vážná až smrtelná zranění. 5. V souladu s potřebou Zrcadlo by nemělo chybět v prostorách, které souvisí s vaší denní péči: v předsíni, koupelně, šatně, resp. místnosti, kde se oblékáte. Minimálně jedno zrcadlo by mělo být tak veliké, abyste v něm viděli celou postavu, ne jenom svoji tvář nebo půlku těla.

K modernímu italskému stylu patří i zrcadlo

Vyberte si to své…

My lidé jsme vynalézaví a dnes se už jen tak neuspokojíme jenom s jedním řešením. Dnes zrcadlo nemusí zdobit jenom stěnu. Může být součástí nábytku, obkladu, stropního nebo podlahového řešení. Totéž se týká i jeho tvarů a rámů. V módě jsou všechny geometrické tvary, od klasického obdélníku až po hravou vlnovku. Co se týče rámů, i zde jsou značné možnosti výběru. Dřevo, kov, plast, keramika…, různý styl jejich zpracování a pochopitelně výzdoba. Skutečně, všechno se odvíjí od vašich představ, které by měly korespondovat s atmosférou interiéru.

I dveře mohou sloužit jako zrcadlo

Kam ho umístit?

Zrcadlo v předsíni je jednoznačně praktickou záležitostí. Může viset na stěně, nebo být součástí vestavěné skříně či předsíňové stěny. Zrcadlo v předsíni by mělo být tak velké, abyste se v něm viděli celí a ještě měli možnost před odchodem zkontrolovat svůj zevnějšek. Dalším důležitým atributem je dostatečné osvětlení. K pravé koupelnové atmosféře patří zrcadlo. Nebo také více zrcadel. Dobrou volbou je kombinace centrálního – velkého zrcadla se zrcadly doplňkovými. Centrální zrcadlo může být součástí koupelnového nábytku. Doplňková zrcadla můžete získat různým způsobem. Nechte se inspirovat okolím nebo odbornou literaturou a zkuste zapojit vlastní kreativitu. Zajímavým řešením je vlepování zrcadel, například ve tvaru čtverců, mezi obklady na stěně. Dalším místem, kde by nemělo zrcadlo chybět, je šatna, šatní skříň, jednoduše místo, kde jste zvyklí se oblékat. I zde by mělo platit pravidlo dobrého osvětlení a dostatečné velikosti zrcadla tak, jak jsme již uvedli.

Zrcadlo bez světla? Chyba!

Co se týče světla, není nad dostatek přirozeného osvětlení, které vám poskytne asi ten nejreálnější obraz. Velmi diskutovanou místností je ložnice. Existují teorie, které zrcadlo do této místnosti nedoporučují. Mít však pořádné zrcadlo nad postelí, kosmetickým stolkem nebo na šatní skříni může být velmi zajímavé a praktické. Některé výzkumy dokonce uvádějí, že zrcadlo v ložnici pozitivně ovlivňuje sexuální život partnerů. Pokud se rozhodnete pro zrcadlo v obývacím pokoji, mělo by sloužit jako atraktivní dekorace, která prostor žádným způsobem nenarušuje. Především anglickou specialitou je věšet zrcadla nad krb. Atmosféru dětského pokoje určitě zpříjemní dekorativní nástěnná zrcadla. Doporučit můžeme zrcadla v dřevěném nebo keramickém rámu, které ručně vyrábí výtvarná dílna Pruhovaná kočka. Pracovna zrcadlo nepotřebuje. Může narušovat soustředění. Pokud máte problémy s prostorem a pokoušíte se o jeho bezpečné zvětšení, skvělým nápadem je použít zrcadlo jako výplň dveří. Zrcadlové výplně jsou vhodné do menších pokojů nebo předsíní.

Zrcadlo jako součást koupelnového nábytku

Náš typ Vlastní rám z keramiky Máte rádi originalitu? Zkuste si udělat své vlastní zrcadlo. Jak na to? Stačí vám obyčejné zrcadlo se širokým hladkým dřevěným rámem, dále kousky rozbitých obkládaček a bílá spárovací hmota. Na původní rám zrcadla naneste spárovací hmotu a neorganizovaně do ní lepte kousky obkládaček. Nakonec nezapomeňte na začištění ostrých hran.
ab
ab
ab
ab
ab