Kategorie

Zrcadla a obrazy pod drobnohledem

Zrcadla a obrazy pod drobnohledem
Bez obrazů a zrcadel si interiér snad ani nedokážeme představit. Tyto doplňky mají zvláštní kouzlo, navodí osobitou atmosféru. Osvětlení může být jejich přítelem, ale i nevítaným soupeřem.
Pro osvětlení zrcadla se doporučuje umístit svítidla z obou stran. Je to nejlepší z hlediska rozložení světla do plochy a odstranění nežádoucích stínů, které se odráží v obličeji. Rozptýleným světlem rovněž potlačíme oslnění. Vhodná jsou například svítidla z opálového skla, která rozvrhnou své difúzní světlo na větší plochy. Takové nepřímé osvětlení je nejlepším řešením pro dekorační zrcadla, pro jejich hodnotu jako uměleckého a dekoračního prvku interiéru. K užitkovému osvětlení zrcadla v koupelně je stále ještě nejlepší stará dobrá žárovka, která vykouzlí nejlepší barvu v obličeji, aniž by oslňovala. Energeticky úsporná řešení nabízí kompaktní zářivky a úsporné žárovky.

Plocha zrcadla odrážející okolí je efektní prvek, ale také je možné, že samotné zrcadlo předčí jeho krásný rám

Světlo a detail

Obrazy (fotografie, koláže) nemusí klasicky viset na skobách, ale mohou být zavěšené na konzolách, silonu či mohou jen volně stát opřené na poličce. A když má obraz své místo, měl by mít i individuální osvětlení, které podtrhuje umělecké kvality díla. Když váháme, jak nejlépe obraz umístit a nasvítit, aby vyniklo to, čeho si mají všimnout i ostatní, dopřejme si malou emotivní chvilku. Na obraz se chvíli zadíváme a přitom přemýšlíme, co je na něm zajímavé, co zaujme. Teprve potom se rozhodneme pro nevhodnější druh svítidla. Každý typ osvětlení vyvolá jiný efekt. Pro detail nebo zvýraznění části obrazu pořídíme bodová svítidla, chceme-li, aby vynikla celá scenerie, osvětlíme obraz seshora, zdola či z obou stran.

Někdy se bez odborné rady neobejdeme. V galerii najdeme inspiraci a pochopení profesionálů

Svítidlo vaši kapsu nezruinuje

Na trhu je široký sortiment svítidel, která jsou pro osvětlení obrazů speciálně určená. Stačí si jen vybrat - nástěnné, stropní, pro plošné nasvícení menších obrázků či bodové svítidlo s lištou. Svítidla lze vybavit širokou škálou kvalitních filtrů a clon umožňujících ochranu uměleckých předmětů před nežádoucími složkami záření. Žárovková svítidla lze koupit i ve verzi s regulátorem, který je zabudován přímo ve svítidle. Slouží pro efektové osvětlení s možností změny barvy, nastavením intenzity svitu a intervalem časové délky přechodu mezi barvami. Regulátor je přednostně určen pro ovládání LED 24V a příkonu až 45W. S malým přídavným zařízením lze pomocí tohoto regulátoru ovládat i zářivkové, nebo žárovkové systémy.
ab
ab
ab
ab
ab