Cesty, cestičky, terasy a schůdky kolem domu a v zahradě jsou často nejen nezbytné, ale jsou-li provedeny s citem, mohou být i velmi estetickým a zajímavým prvkem.
Výběr materiálu přizpůsobujeme tomu, k čemu bude zpevněná plocha sloužit a také celkové atmosféře obydlí a okolí.
Hlavní přístupová cesta
Přístupová cesta z ulice do domu a na zahradu bude pravděpodobně nejčastěji používanou dlážděnou plochou u domu. Měla by tedy být zhotovena z odolného a protiskluzového materiálu. Než dlažbu položíme, raději si vyzkoušíme, jak se její vlastnosti změní, pokud ji například polijeme vodou nebo nám namrzne. Dbáme také na to, aby byla tato přístupová cesta dostatečně široká, aby po ní mohli pohodlně jít dva lidé vedle sebe - to znamená minimálně 120 až 160 cm.
Vedlejší chodníky a zahradní cestičky
Vedlejší chodníky již mohou být užší, postačí kolem 60 cm. Účelem výstavby zahradních cestiček většinou nebývá, aby nás dovedly k určitému místu, ale spíš abychom si užili procházky zahradou a relaxovali. Užívají se spíše příležitostně a plní funkci zejména dekorační. Kolem nich by mohly být zasázeny barevně kvetoucí květiny, které znásobí náš pozitivní dojem. Zahradní cestičky mohou být úzké jen 50 cm, úmyslně nevedou nejkratší možnou cestou k cíli, ale jsou záměrně členité a různorodé, aby navozovaly dojem rozlehlosti zahrady. Pro zahradní cestičky stačí použít jednotlivé kameny nebo skupiny kamenů, které klademe vedle sebe nebo ve vzdálenosti lidského kroku, tedy kolem 60 centimetrů.
Terasy
Terasy se staví nejčastěji co nejblíže k obytnému prostoru. Obyvateli domu stačí udělat jeden krok z domu a už je na terase. Pokud máme obytné pokoje, nejlépe obývací pokoj, v přízemí ve stejné úrovni jako okolní terén, můžeme si dopřát komfortu propojení obytné plochy s plochou venkovní. Stačí propojit terasu s místností velkými prosklenými dveřmi. V teplých dnech můžeme z terasy a z obývacího pokoje udělat jeden celek. Terasy mohou být samozřejmě umístěny i v odlehlejších částech zahrady. Ve prospěch této možnosti pak svědčí hezčí prostředí, větší soukromí a více klidu. Roli domu může nahradit zahradní altánek nebo pergola. Pokud máme také bazén umístěn dále od domu, najde terasa vedle bazénu také své uplatnění.
Schody
Vertikálně členitá zahrada může být pro mnohé noční můrou. Je však potřeba si uvědomit, že toto „zlo“ nezbytné pro spojení dvou výšek, může být i velice významný zahradní prvek. I jeden nebo dva schody, jsou-li dostatečně široké, se mohou stát centrem pozornosti. Schody můžeme využít i jinak. Použijeme je jako podstavce pod květináče a nádoby osázené letničkami nebo jako základnu pro rostliny, které se po nich plazí. Větší schody můžeme využít jako místo pro vlastní posezení.
Schody musí sloužit
Pohodlí chůze po schodišti je dáno výškou schodů - čím je schod vyšší, tím rychleji vystupujeme nebo sestupujeme. Zahrada však není běžecká dráha, ale slouží hlavně k odpočinku a není tedy nutné nikam spěchat. Proto volíme schody nízké. Po schodech také budeme muset nosit například odpad ze zahrádky nebo třeba sekačku, v těchto případech také oceníme mírné schodiště. Schody by měly mít dostatečně široké stupně a drsný povrch. Omezíme tím nebezpečí uklouznutí na mokrých, namrzlých nebo zasněžených schodech.