Kategorie

Zpevněné cesty na zahradě a kolem domu

Zpevněné cesty na zahradě a kolem domu
Musí ladit s naší zahrádkou a zároveň musí splňovat všechny naše nároky na své užitné vlastnosti. Zpevněné cesty, schody, chodníčky a cestičky jsou součástí naší zahrady.
Zásady zpevněných chodníků, chodníčků a cest na zahradě:
  • Měly by být snadno a pohodlné schůdné
  • Měly by být bezpečné
  • Dobře udržovatelné
  • Trvanlivé
  • Měly by vyhovovat našim vysokým estetickým nárokům
Veškeré naše příjezdové cesty, cestičky, chodníčky mezi řádky vysázené zeleniny vyžadují určitou úpravu. Určitě nechceme, abychom bez dostatečné úpravy brzy šlapali v blátě, případně aby na nás vystříkla voda usazená pod napůl rozbitou dlaždicí. Také si připomeňme fakt, že čím intenzivněji bude chodník či cestička využívána, tím větší nároky jsou kladeny na dlažební materiál. Na řadu přichází otázka, jak na to?
 
Jaký materiál pro zahradní chodníky či příjezdové cesty zvolit?

 

 

 

Dlažba

Je základním a nejčastějším materiálem pro úpravu zpevněných ploch. Položení dlažby není nijak obzvlášť náročné, můžeme si ji položit sami, ale můžeme si také pozvat odborníka. Dlažba se pokládá na měkký či tvrdý povrch, respektive do pískového nebo maltového podkladu. Měkký povrch oceníme v přírodní zahradě, kde cestičky například z drcené kůry ztlumí hluk kroků.

 

 

 

Není špatné taktéž příjezdovou plochu vysypat štěrkem, o každé návštěvě, která k vám přijede, budete vědět ještě dřív, než skutečně zazvoní. Výhoda například dlaždic je ta, že pokud se nám podaří nějakou i rozbít, lehce dlátem a kladivem vyrýpneme staré spárování, vyjmeme poškozenou dlaždici a nahradíme novou.

Zámková dlažba

Velmi dobře se skládá. Slovo zámek vyjadřuje způsob spojování jednotlivých dílů betonové dlažby, které do sebe přesně zapadají a vytvoří tak celistvou plochu. Zámková dlažba se však nehodí ke všem zahradním úpravám. Důležitým momentem je výběr tvaru a barvy dlažby. V dnešní době je naštěstí přehršel možných tvarů a barev zámkové dlažby. Škoda jen, že pořád mezi námi vítězí šedá zámková, protože je jedním z nejlevnějších dlažebních materiálů. Ale v podstatě nám nic nebrání sladit celkový vzhled dlažby s architekturou našeho domu, plotu, garáže, čehokoliv nás napadne.

Betonová dlažba

Má velmi dobré vlastnosti, je odolná proti působení vody a proti vysoce chemickým rozmrazovacím látkám, je pevná, mrazuvzdorná.

Další typy dlažby

Existují také dlažby, kterými může prorůstat tráva, to je například zatravňovací betonová dlažba, dlažební kostky se širokými spárami či děrované mrazuvzdorné cihly. 

Kámen

Nejpoužívanějším a nejpřirozenějším kamenem je pískovec. V České republice je hodně rozšířen a dobře se s ním pracuje. Prodáván je v různých barevných odstínech od světle žluté po šedivou. Další esteticky příjemný a na opracování vhodný kámen je opuka. V odstínech je od krémové po žlutou a barevně se nemění ani působením let. Hůře se opracovává žula a rula, jsou to ale velice trvanlivé kameny.

 

 

 

Dřevo

Je s ním nejvíce práce. Než jej použijeme, mělo by se naimpregnovat a také jej už nařezat na míru. Hloubkovou impregnací se zabývají firmy na to specializované. Pokud dřevo takto ošetříme, získá nazelenalou barvu a pak je možné jej namořit pouze na tmavší odstíny.

 


Čím zpevnit chodníčky a cesty, pokud tudy nechodíme zas tak často? Jednoduchá odpověď. Použijme šlapáky. Obyčejné, upravené kameny. Není třeba za každou cenu narušovat plochu trávníku budováním chodníků a cestiček z dlažebních kostek. Stačí šlapáky tzv. „cikcak“ a je to. Obvykle se šlapáky pokládají na pískové podloží, nicméně ideální je položit je do založeného trávníku, což není samozřejmě nutné. Jedno je jisté, šlapáky plní své vlastnosti a zároveň jsou nádherně esteticky sladěny s naší chloubou, s naší zahradou.

 

Trocha čísel

Pro pohodlnou chůzi by měl být chodník určený pro jednu osobu široký asi 40 – 60 cm, pro dvě osoby 120 cm a pro tři 180 cm. Hlavní přístupová cesta k domu by měla být tak široká, aby po ní bez problémů mohly jít dvě osoby vedle sebe, tedy asi 120 až 160 cm.
 
Naše zahrada je prostředí, kde se cítíme dobře, kde si odpočineme, načerpáme sílu a po náročném dni je to nejlepší místo k nicnedělání. Zahrada potřebuje mnoho péče a zpevněné chodníky jen podpoří náš celkový dojem z krásna kolem domu, kde žijeme.
ab
ab
ab
ab
ab