Kategorie

Změňte své zlozvyky, šetřte vodou

Říká se, že kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby. Jak ušetřit vodu bez větších investic do vybavení domácnosti?
 

Výmluvy?

Jestliže se k šetření vodou navzdory dobrým úmyslům nikdy nedostanete, musíte se sami sebe přesně, ale opravdu přesně zeptat, co vás od šetření vodou zdržuje. Když člověk nechce, je to horší, než když nemůže. Ze všeho nejdřív musíme přesvědčit sami sebe, že stojí za to se vlastní spotřebou pitné vody zabývat.

Proč máme šetřit vodou?

Když se ve škole zeptáte průměrného páťáka, proč bychom měli šetřit vodou, pak uslyšíte: „No protože se to přece má.“ Ti z nás, co jsou chytřejší než páťák, jistě najdou konkrétnější odpověď. Důvody můžou být různé, od těch čistě sobeckých (ušetřím peníze vlastní kapsy, a někdy to není zrovna malá částka), přes lokální (velká spotřeba ohrozí zdraví okolních ekosystémů a bude-li nutno stavět novou čistírnu vod, opět to půjde z naší kapsy) až po ty globální (něco přes miliardu lidí nemá přístup k pitné vodě).

Jak nejvíc ušetřit vodu? Nepoužívat ji!

Asi si řeknete, co je to za nesmysl – přece potřebuju vodu. Musím přece prát, vařit a umývat se. To jistě ano, ale jsou věci, kdy vodu používáme a přitom bychom vůbec nemuseli. Věděli jste, že více než desetina spotřeby vody je připisována nejrůznějším netěsnostem? O kapajícím kohoutku snad nemá smyl ani mluvit slabě kapajícím kohoutkem může za den protéct až 24 litrů vody, za rok je to až 8,76 m3, což by nás např. v Praze, kde kubík vody stojí bezmála 50 Kč,  při dnešních cenách přišlo na 438 Kč. Protékající záchod nám může udělat až několikatisícovou díru do rozpočtu, a proto stojí za to věnovat chvilku času kontrole. Možná že na první pohled se zdá, že je všechno v pořádku – stačí však rozpustit trochu potravinářského barviva do nádržky a brzy poznáme na čem jsme, když spatříme barevný proužek linoucí se po stěnách záchodové mísy.

Kudy proteče nejvíce vody

Z běžné spotřeby domácnosti používáme nejvíce vody na osobní hygienu (48 litrů z celkového průměrného množství 131 litrů na den a osobu). Pokud jste milovníci koupání, vězte, že plná vana znamená něco mezi 150-200 litry vody. Oproti tomu při šetrnějším sprchování se můžeme dostat až na cca 30-40 litrů, tedy pokud během mydlení vypínáme vodu a pokud používáme úspornou hlavici. Druhá nejvyšší spotřeba vody připadá na WC. Pochopitelně nejlevněji nás vyjde suché WC, na jehož provoz nepotřebujeme ani kapku vody, ovšem pro naše bytové podmínky je tato varianta poněkud nepraktická.

Ani kapka nazmar …

Občas se můžeme dostat do situace, kdy jsme nuceni delší dobu pobývat v místě, kde je voda nedostatkovým zbožím (např. na chalupě, či chatě, kde chybí vodovod a pro pitnou vodu musíme půl kilometru k pumpě). Ale jak známo, Čech se přizpůsobí, a naše národní vynalézavost občas nezná mezí. Malý příklad: V koupelně umístěn lavor, ve kterém je voda na mytí rukou. Pokud už někdo usoudí, že by voda měla být vyměněna, tak se celý objem vylije do vedle stojícího kbelíku. Z toho se potom splachuje záchod po „malé straně“. Také po vykoupání se voda z vany používá na splachování. Možná se zdá, že v tomto případě to obyvatelé domácnosti trochu přehánějí. Jedno je však jisté - spotřeba tak klesá na minimum.

Důležité zásady

  • Pravidelně kontrolujte všechna používaná zařízení a případné netěsnosti odstraňte.
  • Vždy zvažte, jestli musíte pouštět kohoutek, pokud ano, zavírejte vodu, jestli ji opravdu nepotřebujete (čištění zubů, mytí rukou a nádobí, holení se, atd.).
  • Snažte se využívat svoji odpadní vodu (zalévání, splachování).
  • Využívejte dešťovou či užitkovou vodu.
  • Zbytky jídel vyhazujte do popelnice nebo do kompostu. Splachováním do záchodu sice uděláte radost krysám a potkanům žijícím v kanalizaci, bude vás však zbytečně stát velké množství vody.
  • Pokud potřebujete ochladit nápoje v lahvích, pak je dejte místo do tekoucí studené vody do mrazícího boxu (ovšem pozor, jen na krátkou dobu – takové pivo zapomenuté v mrazničce umí své…)
ab
ab
ab
ab
ab