Kategorie

Zkrášlete své bydlení pomocí křížkové výšivky

Zkrášlete své bydlení pomocí křížkové výšivky
V moderní době se již pomalu zapomíná na klasické dovednosti našich babiček. Mezi takovouto činnost patří i křížové vyšívání. Ozdobte si jím závěsy, přehozy či ubrusy a navrhněte si vlastní předlohy!
Ač to tak může z úvodu vypadat, cílem tohoto článku není vás křížkovému vyšívání naučit. Dokonce si ani za cíl neklade vám tuto dovednost představit. Toto za nás jistě mnohem lépe zvládne zkušenější kamarádka, řada knížek a samozřejmě internet. My vám dnes představíme možnost, jak spojit starou tradiční zručnost s moderní technikou. Seznamte se s programem Artopik určeným pro tvorbu předloh na počítači!

Já ti takovou vyšiju!

To můžete říct svému manželovi, aniž by to znamenalo varování před blížící se insultací. Hned na to mu dejte na výběr z mnoha vzorů, které jste si navrhly vy samotné pomocí malého prográmku slovenské provenience. Ač pochází z východu, mluví s námi velice ochotně i česky, takže se mladší ročníky nemusejí obávat jazykové bariéry. Nejlepší na celém produktu je ale jeho cena. Artopik je distribuován zdarma.
Uživatelské rozhraní programu je velice jednoduché, jak se ostatně můžete přesvědčit na obrázku výše. Navzdory této jednoduchosti obsahuje prakticky veškeré ovládací prvky, které budete ke svému výkonu potřebovat. Základem je pole s mřížkami simulujících milimetrový papír. Do něj se budou zapisovat vaše motivy a nápady. K oknu patří ještě paleta barev, které můžete použít (je jich celkem 250), a tlačítka k provedení operací jako tisk, uložení atd.

Klik sem, klik tam, kytičku si udělám

Jak se dalo čekat, samotnou kresbu provádíme pomocí myši. Kliknutím na políčko v mřížce toto pole obarvíte barvou, jíž jste si vybrali z palety vespod. Nemusíte se však děsit, že byste strávili odpoledne vyklikáváním určitého úseku po jednom políčku. Podržením tlačítka myši a tahem obarvíte celou plochu, přes kterou přejedete. Poměrně velkou oblast tak vybarvíte během několika okamžiků.
Jistý problém ale nastane, pokud jste se ve víru vášní rozmalovali až moc. Zde totiž autoři pozapomněli přidat ono populární tlačítko k navracení chyb ve tvaru šipky směřující vlevo. Nelze tak případnou chybu vrátit o krok zpět. Jste pak nuceni projít vyhledáním a vybráním bílé barvy a následným přemalováním plochy, kterou jste původně obarvit nechtěli. Je trochu nepříjemné dělat toto pokaždé, když vám ujede ruka.

Detaily dělají mistra

Dobrý dojem z výsledku udělají propracované detaily. K těm se můžete dostat pomocí jezdce v horní části okna. Přibližovací i oddalovací pohyb je zcela plynulý a lze jím dosáhnout značného zvětšení jinak malých políček. Snadněji tak dopilujete okraje, hrany obrazce či barevné přechody u vašeho výtvoru. To vylepší celkový vzhled a dodá obrazu na komplexnosti.
Autoři Artopiku neskončili jen u navrhování předlohy. Mysleli i na případné vytvoření komunity uživatelů jejich dílka. Proto program obsahuje i možnosti exportu vašich obrazů a importu cizích návrhů a šablon. Uživatelé si tak mohou mezi sebou volně vyměňovat své náměty. Dokonce sami autoři připravili sadu předloh, které si z jejich stránek můžete volně stáhnout v barvě nebo černobíle.
 
Aby bylo použitelnosti programu učiněno zadost, nechybí zde rozsáhlá škála možností tisku. Nutno ještě dodat, že vytisknutím pro vás vše teprve začíná. Přijde totiž to nejhorší – samotné křížkové vyšívání. S tím už vám však jinak kvalitní Artopik nepomůže. Pokud jste se pro tuto náročnou a zajímavou tvorbu dekorací nadchli, nezbývá mi už nic jiného, než vám popřát hodně úspěchů.
Autor: RK Software
Velikost Souboru: 945 kB
Operační systém: všechna Windows
Licence: Freeware
Stáhnout: Zde
Plusy: Jednoduchost a přehlednost, široké možnosti pro tisk a export/import
Mínusy: Absence tlačítka pro krok zpět
ab
ab
ab
ab
ab