Kategorie

Životy Miroslava Krska

„Pracuj, pracuj, pracuj!“ To je životní motto vynálezce, malíře, řezbáře, léčitele a v neposlední řadě šestinásobného mistra světa v duatlonu veteránů Miroslava Krska (56). Také on je klientem Raiffeisen stavební spořitelny.

S Miroslavem Krskem jsem se nejprve snažil spojit telefonicky. Poprvé tatínek slovy své dcery „měl někoho na masáž“, podruhé si vyjel na kole a potřetí právě maloval. Velmi záhy jsem proto pochopil, že tenhle člověk se v životě rozhodně nenudí.

Na návštěvě v Lukové Do Lukové jsem přijel v jedno sobotní, slunné, letní odpoledne. Pro člověka z jižní Moravy poněkud smutně vyhlížející obec, s velkými rozestupy mezi jednotlivými domy navlečenými jako korále na klikatou silnici, byla v té době prakticky bez života. Nemohl jsem, a dodnes nemohu uvěřit, že právě odtud pochází člověk, který na sebe dokázal za svůj život strhnout hned několikrát takovou pozornost.

Miroslav Krsek – sportovec Miroslav Krsek je v první řadě šestinásobným mistrem světa v duatlonu. Tituly získal nepřetržitě v řadě za sebou v letech 2000 až 2005. Denně kvůli tomu bez ohledu na počasí uběhne 25 kilometrů, nebo ujede 90 kilometrů na kole. „Teď už se celkem šetřím, ale dřív jsem naběhal i 1 450 kilometrů za měsíc. K tomu jsem ještě stihl chodit do práce, stavěl barák a staral se o dvě děti,“ říká Miroslav Krsek. Jeho sportovní úspěchy čítají kromě toho ještě 5 titulů mistra Evropy nebo 38 titulů mistra republiky v různých atletických disciplínách od běhu na 1 500 metrů, přes duatlon až po běh do vrchu. „Pak mám samozřejmě vicemistry světa a takový, ale to tam nepiš,“ vzal mě Miroslav Krsek na milost, když viděl, jak se mi při tom sáhodlouhém výčtu kouří ze špičky propisovací tužky. Fakt, že byl od roku 1974 pět let držitelem československého rekordu v maratónu (2:14:56), si ale nemohu nechat pro sebe.

Miroslav Krsek – umělec Nejcennější trofeje začal Miroslav Krsek sbírat až po padesátce. Vrcholovému sportu se ale věnoval i za mlada. Do svých 34 let hájil barvy atletického oddílu Sparty Praha. Jeho kariéru tehdy ukončilo vážné zranění nohy. Vrátil se do rodné Lukové a začal pracovat v místním JZD. Aby neztratil kontakt se světem vrcholového sportu, udělal si masérský kurz. O slovo se ale přihlásila také jeho vrozená touha v něčem vynikat. Ta ho tehdy přivedla k umění. „Bývalá žena mi říkala: soused vyřezává, zkus to taky. A já jsem jí na to odpověděl: jednou ze mě bude nejlepší řezbář v republice. Tvrdila, že se vytahuju. Já povídám: nevytahuju, já to vím! Ale když jsem měl začít, nevěděl jsem jak. Tak jsem se zeptal toho souseda a začal jsem makat,“ popisuje Miroslav Krsek začátky své řezbařiny. Dnes je autorem celé řady impozantních prací. Mimo jiné vytvořil pamětní desku svému předčasně zesnulému trenérovi a nejlepšímu příteli Josefu Odložilovi při příležitosti konání 10. ročníku atletického memoriálu nesoucího jeho jméno. Pustil se i do malování a nevedl si rozhodně špatně. Důkazem jsou zdařilé portréty jeho blízkých na stěnách obývacího pokoje. Této činnosti se ale věnuje pouze okrajově, i když právě s malováním se pojí jeden z jeho nejsmělejších plánů. „V šedesáti letech mám namalovat obraz 6 krát 4 metry. Už ho vidím... Zasadím ho do plastové koule a vystavím někde na pobřeží v Jižní Americe,“ zasní se Miroslav Krsek. Jeho slova přitom nelze brát na lehkou váhu. Sám říká, že člověk by měl raději mlčet, než by řekl něco, co nemůže splnit.

Miroslav Krsek – masér a léčitel Zatímco sport je jeho koníčkem a řezbářství smysluplnou náplní zejména dlouhých zimních večerů, zdrojem obživy je pro něj masérství a léčitelství. „Vlohy k léčitelství mám od 14 let. Třeba jsem se zamyslel, něco jsem si řekl a ono se to pak vyplnilo,“ vzpomíná Miroslav Krsek. Je prý například spolehlivě schopen určit pohlaví nenarozeného dítěte, ve dvou případech ze tří dokáže uspět i ve váze, datu a přibližné hodině jeho příchodu na svět. Diagnózu určuje svým pacientům s pomocí virgule. K léčbě používá kromě masáží vlastnoručně vyráběné bylinné masti a čaje. „Během roku tady mám třeba 50 mistrů světa. Jezdí ke mně celá naše lyžařská reprezentace, duatlonisté, triatlonisté, hokejisté, fotbalisté, střelci... Dělám to 18 – 20 let a za ty roky to byly tisíce lidí. Jak říká, i dnes by potřeboval, aby měl den 64 hodin. „Zlatou“ léčitelskou éru si ale prožil na počátku devadesátých let. „Ráno jsem se probudil a před domem nám stálo 35 aut plných lidí. Jezdili za mnou z Německa, z Francie, z Itálie, z Ameriky... Ještě dneska mě z toho brní hlava,“ říká s úsměvem. Miroslav Krsek je milovníkem výzev všeho druhu. Jako léčitel si dal za cíl vynalézt preparát, který by v lidském těle likvidoval nebezpečné chlamidie.

Šanci máme všichni „Přišla sem jednou paní a říkala: „Tady ten pánbůh naděloval. Vy jste léčitel, mistr světa, řezbář... tady ten pánbůh naděloval... Já jí povídám: paní, on sice naděloval, ale já dělám 14 až 18 hodin denně. Hlavně na sobě pořád pracuju.“ Slovo práce má ve slovníku Miroslava Krska nezastupitelné místo. Člověk, který chce něčeho dosáhnout, by ovšem podle něj měl pracovat jen na svých silných stránkách a těmi slabými se nezabývat. Tvrdí, že na jakoukoliv odbornost musí člověk vynaložit 10 000 hodin. „Ty nevíš čas a hodinu, ale Bůh tě za tu práci odmění,“ slibuje Miroslav Krsek všem, kteří jsou ochotni něco podstoupit, aby naplnili svůj život. Michal Budík
ab
ab
ab
ab
ab