Kategorie

Živé umění bonsaje

Bonsajistika, přes dva tisíce let staré umění, které ani dnes neztrácí nic ze svého půvabu, se již řadu let snaží proniknout do Evropy. Provedeme vás touto nádhernou formou vyjádření náklonnosti přírodě.
Umění bonsají vzniklo před dávnými časy v Číně, která je ostatně kolébkou mnoha východních umění. Vychází ze snahy vytvořit věrný obraz skutečného stromu, udržování jeho podoby a to vše navíc v misce, která je menší, než bývá u rostlin podobného vzrůstu obvyklé.
 

Bonsaje každý den …

Z faktu, že se jedná o utváření podoby reálného stromu na mnohem menší rostlině, vychází poznatek, že toto umění je velice živé, protože se vám váš výtvor doslova mění pod rukama. To je také důvod, proč je bonajistika tak náročná na čas – svému stromečku musíte každý den věnovat alespoň pár minut času.

… bonsaje celý život

Naučit se umění bonsají není žádná velká věda. Není ovlivněno žádnou zvláštní filozofií, nepotřebujete se ani ztotožnit s východním učením. Vše, co budete potřebovat, je vhodná rostlinka, nutné nářadí a bezesporu také mnoho trpělivosti. Dnes již není problém získat informace o základech bonsajistického umění, existuje řada knih a literatury, která úplnému začátečníkovi umožní propadnout tomuto úžasnému koníčku. Aby se z vás ale stal mistr v oboru bonsají, budete muset obětovat mnoho let svého života zkoušení a učení se, protože opravdu krásné dílko se tvoří dvacet i více let. K tomu, aby vaše zkušenosti nabývaly na objemu, vám mohou pomoci specializované workshopy, kde pod taktovkou zkušených odborníků dostanete mnoho praktických rad a také vám velice lákavou formou spolupráce s ostatními pomohou v rozšiřování vašich dovedností. Tento typ zdokonalování vlastních technik je jistě jedním z nejlepších, neboť konfrontace s ostatními a odborná diskuze vám může přinést řadu odpovědí na otázky, které vám při pěstování bonsají vyvstanou na mysl.

Bonsaje jehličnaté i listnaté

Důležitým otazníkem na vaší cestě za vlastní bonsají je volba vhodného stromku. Všechny jsou krásné, ale záleží na vašem cítění, zda zvolíte radši listnatý, nebo jehličnatý. Každý typ má svá pro i proti, jehličnany vyžadují hodně slunce, listnáče spíše odpolední stín, hodí se do jiného prostředí a mají také jiné možnosti, co se utváření týče. Všechny mají – samozřejmě s trochou péče – svoji osobitou krásu a proto opravdu záleží při výběru jen a jen na vás.

ab
ab
ab
ab
ab