Kategorie

Živé ploty jsou in!

Rozhodujete se, který plot bude pro vás ten pravý? Zděný, dřevěný, případně drátěný? Nebo že by kombinovaný? A což takhle živý? Živý plot je v Česku velice populární. Pěkně se na něj dívá. Také zaručuje živé soukromí.
Dříve, než se rozhodnete pro živý plot, je třeba mít jasnou představu výšky a šířky plotu. Je to z důvodu správné volby rostlin. Obecně se tvrdí, že opadavé živé ploty jsou rozšířenější a tudíž i oblíbenější, ale stálozelené ploty mají tu výhodu, že jsou přes celý rok neprůhledné a tím pádem nám pak plot zaručuje velké soukromí u našeho domu.
Živý plot z jehličnanů je stálezelený; foto a info: www.sieberz.cz
Pokud skutečně chcete být „zelení“ i v zimě, zasaďte si jehličnaté druhy nebo stále zelené listnaté odrůdy. Na venkov se zase hodí spíše smíšené volně rostoucí ploty. Na závěr si ale řekněme, že živé, stálozelené ploty nejsou zcela bezpečné. Vašemu domácímu mazlíčkovi se jistě podaří uprchnout mimo areál takto ohrazené zahrady. I na to je třeba myslet. Oproti tomu nezvaní vetřelci prorostlé živé ploty překonávají mnohem hůře než pevné zdi či mřížoví.
Živý plot z tzv. ptačího zobu; foto a info: www.sieberz.cz
Také ptactvu vytvoříte živým plotem optimální podmínky a důvody, proč se zdržovat právě na vaší zahradě. Vhodná, i když finančně náročnější je kombinace normálního pevného plotu, který zaručuje funkčnost, a plotu živého, který dodá estetický půvab.
ab
ab
ab
ab
ab