Kategorie

Živé ploty, II. část: Stříhané živé ploty, neopadavé

V prvním díle článku o živých plotech jsme se věnovali opadavým živým plotům, které jsou určeny k řezu. Stříhaný živý plot však můžeme zhotovit i ze stálezelených, neopadavých rostlin.
Plot má tak celý rok stále stejnou podobu, chrání nás před zvědavými pohledy kolemjdoucích stejně dobře v zimě jako v létě a na podzim nám nepřidělává práci s odklízením spadaného listí.

Buxus (zimostráz) je ideální pro tvorbu kruhových ornamentů uvnitř zahrady

Jaké rostliny jsou nevhodnější

Pro stálezelené živé ploty se hodí tis, bobkovišeň, zerav, cesmína, dřišťál a cypřišek. Dále si jednotlivé rostliny popíšeme podrobněji.

Ptačí zob je ideální, rychle rostoucí keř pro živý plot

Tis

Tisy jsou oblíbené pro svoje jednoduché tvarování. Jsou velmi nenáročné, daří se jim na slunci i ve stínu. Velmi dobře snáší silný řez, rostou velmi pomalu, což však může být i výhodou, protože je nemusíte tak často stříhat (roční přírůstek je asi 15 cm). Pozor, celá rostlina je jedovatá. Volně rostoucí strom dosahuje až 15 m, v živém plotu ho krátíme na 1–2 m. Vysazujeme 3–4 rostliny na metr živého plotu.

Živý plot z tisu

Bobkovišeň

Bobkovišeň je krásná, reprezentativní rostlina s lesklými, sytě zelenými listy. Bobkovišeň nestříháme elektrickými nůžkami, protože bychom tím poškodili její velké listy. Takto poničený živý plot nevypadá pěkně, proto je nutné stříhat keře ručně. Řez však snáší velmi dobře. Bobkovišeň má ráda polostinná místa. Je choulostivá na velké mrazy, proto je v zimě dobré, abychom kořeny zakryli nahrabaným listím. Ideální výška pro živý plot je 0,5–1,5 metru, řežeme jednou ročně, vysazujeme 3–4 rostliny na metr.

Bobkovišeň působí přirozeně, je však více náročná na stříhání, protože její velké listy nesmějí být při řezu porušeny

Zerav (túje)

Nenáročný zerav je velmi oblíbený. Bylo vyšlechtěno velké množství odrůd, z nichž si každý může vybrat něco pro svoji zahradu. Některé túje jsou úzké, jiné široké a bohatě rozvětvené, výběr je také v barevných odstínech od tmavě zelené, žíhané až po světle zelenou. Plot je třeba pravidelně stříhat, protože zerav nesnese hluboký řez do starého dřeva. Pozor na jeho jedovatost! Stříháme jednou ročně na konci června, vysazujeme 3 rostliny na metr živého plotu.

Zerav je stálicí našich živých plotů, nic s ním nepokazíte, ale také ničím nepřekvapíte

Cesmína

Obdivuhodná rostlina s lesklými listy. Vyšlechtěny byly různé odstíny od tmavě zelené až po žlutě nebo bíle žíhané. Krásné jsou také plody cesmíny, které narůstají na zimu. Pozor, jsou jedovaté. Rostlinu stříháme ručně, abychom nepoškodili listy, jednou ročně koncem června. Nejlépe se jí bude dařit na polostinném až stinném místě, prudké slunce může poškodit listy. Vysazujeme 2–4 rostliny na metr živého plotu.

Dřišťál

Plot z dřišťálu vytvoří brzy neproniknutelnou, trnitou bariéru. Je mnoho druhů odrůd různého vzrůstu a barev. Nejpůsobivější jsou do červena zbarvené mutace. Stříháme jednou ročně, snáší slunné místo i polostín, vysazujeme 5 rostlin na metr plotu.

Dřišťál je krásná, dekorativní rostlina, pozor však na její trny

Cypříšek

Cypříšky si lidé často pletou s tújemi. Rozeznáme je podle jejich šištic – cypříšek má kulovité, zatímco túje podlouhlé. Existuje velké množství barevných podob – od žluté, zelené až po modrošedou. Podobně jako túje stříháme cypříšky jednou ročně. Také nesnášejí hluboký řež do starého dřeva. Vysazujeme 3 rostliny na metr.

Cypříšek je podobný zeravu, rozpoznáme ho nejlépe podle šištic

ab
ab
ab
ab
ab