Kategorie

Živé ploty, I. část- Stříhané živé ploty, opadavé

Pod pojmem živý plot si můžeme představit jakýkoli předěl, který je tvořen rostlinami. Nemusí se jednat pouze o vyznačení hranice mezi naším pozemkem, živý plot si můžeme nasázet přímo uprostřed naší zahrady.
Živé ploty vytvářejí příjemná zákoutí, chrání nás před větrem, hlukem a prachem a zejména působí dekorativním, relaxačním dojmem. Pokud chceme mít plot stejnoměrný, s ostrými rysy a jasnými hranicemi, rozhodneme se pro stříhaný živý plot. Druhou možností, které se budeme věnovat v následujícím díle, je plot volně rostoucí, tvořený zejména kombinací kvetoucích keřů.

Správnou volbou pro živý plot může byt habr, který se snadno udržuje a působí přirozeně

Jak vybírat

Stříhaný živý plot zvolíme především tam, kde není místa nazbyt. Tím, že plot budeme každoročně tvarovat, nemusíme mít strach, že nám „přeroste přes hlavu“. Ne každá rostlina je vhodná pro stříhaný živý plot. Rostliny musí po seříznutí bez problémů obrůstat novými výhony, ale růst by neměl být příliš rychlý, abychom plot nemuseli stále stříhat. Rozhodnout se můžeme pro rostliny stálezelené nebo opadavé. Oba typy mají svá pro i proti.
Stálezelený živý plot Výhody • jsou celoročně neprůhledné • na podzim nemusíme shrabovat opadané listí Nevýhody • nevidíme na něm střídání ročních období, což může způsobit pocit jednotvárnosti, někdy i pesimistické nálady
Opadavý živý plotVýhody • vypadá přirozeněji, na jaře se můžeme radovat z prvních narašených pupenů, na podzim zase z krásně zbarvených listů • díky světlejším listům působí radostněji Nevýhody • na podzim nás zaměstná s úklidem opadaných listů • přes zimu nás plot nechrání v takové míře, jako jsme tomu byli zvyklí v období vegetačního růstu

Nejvhodnější opadavé rostliny

Jelikož ne všechny rostliny se hodí pro stříhaný živý plot, uvádíme přehled těch nejvhodnějších.

Javor dorůstá ve volné přírodě až 15 metrů

Habr obecný

Je sice stromem opadavým, je však jedinečný tím, že si své listy podrží i přes zimu. Opadávají až na jaře, kdy začínají rašit lístky nové. Právě na jaře, kdy se rozvíjejí mladé, světle zelené zvlněné lístky, je habr nejkrásnější. Pokud rádi posloucháte ptačí zpěv, pořiďte si habrový plot. V žádném jiném plotě se ptáci necítí tak dobře, jako právě v bohaté spleti větví habru. Volně rostoucí habr dorůstá výšky až 20 m, ale ve stříhané podobě se mu nejlépe daří při výšce 1 až 4 m. Řez provádíme 2× ročně, má výborné regenerační schopnosti, proto se nemusíme bát radikálního řezu. Ročně přirůstá kolem 30 cm. Je nenáročný na půdu. Nejlépe mu vyhovuje slunné (snáší i vedro) nebo polostinné stanoviště. Nové rostliny vysazujeme cca 30 cm od sebe.

Javor babyka

Dekorativní listy javoru působí v zahradě jako balzám na duši. Vytváří klidnou, venkovskou atmosféru. Javor je odolný, vysoce mrazuvzdorný, odolává silnému větru, snáší jak slunné, tak stinné prostředí. Javor dorůstá výše 15 m, v živém plotu ho zastřiháváme na 2 až 4 m. Řez provádíme většinou jen jednou, nejlépe v létě, v zásadě neřežeme na jaře, aby rostlina neztratila mízu a nevysilovala se. Výsadba nás vyjde poměrně levně, sazenice javoru nejsou drahé. Vysazujeme pouze 2 až 3 rostliny na metr živého plotu.

Dekorativní list javoru babyka

Buk lesní

Buk můžeme vidět v různých odstínech, nejvhodnější odrůda pro živé ploty je výrazná, ale elegantní červenolistá forma. Buk preferuje stinná místa, snese i menší množství slunečních paprsků. Buk v přírodě dorůstá výšky až 20 m, pro účely živého plotu ho zařezáváme na výšku 2 až 4 m. Řežeme 1 až 2krát ročně, vysazujeme cca 3 až 4 rostliny na metr živého plotu.

Hloh jednosemenný

Hloh je krásná rostlina s podmanivě vonícími bílými květy. Tyto květy můžeme před rozvitím sbírat jako léčivku do bylinných čajů, zejména proti skleróze, zvýšenému krevnímu tlaku, špatnému prokrvování mozku a proti potížím nervového původu. Na podzim se listy zbarví dožluta, na zimu opadávají. Hloh snáší dobře mráz i vítr, nevadí mu horko, sucho ani přímé slunce. Pozor na jeho ostré trny, do spodní části živého plotu se doporučuje nasázet jiné okrasné dřeviny, které nás před ostrými nástrahami ochrání. Hloh sestříháváme na výšku 1 až 3 m, řežeme 1 až 2krát ročně, vysazujeme 2 až 3 rostliny na metr.

Bílé květy hlohu jednosemenného jsou nepřehlédnutelnou okrasou

ab
ab
ab
ab
ab