Kategorie

„Živá“ fasáda po celý rok

„Živá“ fasáda po celý rok
Když se chcete těšit pohledem na zelenou fasádu po celý rok, zvolte si tzv. stálozelené druhy popínavých rostlin. V našich zeměpisných šířkách připadají v úvahu brsten, zimolez a všem dobře známý břečťan, který je nejtradičnější rostlinou používanou k tomuto účelu.

Nákup za babku

Nákup rostlin nebude pro vaši peněženku žádá pohroma. Průměrně je zapotřebí 3–5 kusů rostlin na deset metrů dlouhou stěnu. Jeden kus rostliny stojí podle druhu 15–25 Kč. Je tedy zřejmé, že za každých deset metrů stěny zaplatíte kolem 100 Kč. Další náklady vás budou čekat jen v případě, kdy budete pořizovat opěrnou konstrukci pro popínavé rostliny. Šikovný domácí kutil si ji však může zhotovit sám, a to s minimálními náklady.

Popínavé rostliny šetří i energii

Listy popínavých rostlin vytvářejí nejen esteticky hodnotné plochy, ale také stěží průchodnou vrstvu pro srážkovou vodu. Zelený kabát dokonce výrazně snižuje teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a brání rychlému ochlazování. Odborná literatura pak mluví o 10–30% úspoře nákladů na spotřebovanou energii za topnou sezónu. Při neustálém růstu cen energií to přinejmenším už stojí za úvahu!
Pokud vás ani tato fakta nedokáží přesvědčit, poohlédněte se kolem svého okolí a zeptejte se na zkušenosti těch, kteří si fasádu z popínavých rostlin pořídili už před časem.

Rady a tipy

• Neopadavé druhy popínavých rostlin vysazujte na severní stranu z důvodu jejich lepší tepelné izolace, dokonce mohou působit jako větrolam.
• S vysazováním začněte na jaře nebo na podzim. Rostliny umísťujte asi 40 cm od základů stěny.
• Na větší plochy používejte samopnoucí rostliny, naopak na menší se hodí rostliny rostoucí po opěrné konstrukci.
• Nenechávejte rostliny přerůstat na sousední pozemky a stěny. Nedopusťte jejich vrůstání do elektrického, telefonního či jiného nadzemního vedení.
• K ozelenění vlastní fasády zpravidla nebudete potřebovat žádný souhlas stavebního úřadu.

ab
ab
ab
ab
ab