Kategorie

Zimní únava a nedostatek světla

Zimní únava a nedostatek světla

Přirozené denní světlo se k nám během zimních měsíců dostává jednak v menším množství, jednak v jiném složení. To může způsobit únavu, zhoršování nálady, ale i snížení pracovní činnosti. Jak nejlépe dostat světlo zpět do našich příbytků? 

Nedostatek přírodního světla trápí v zimě téměř každého. Za tmy vstáváte, za tmy chodíte z práce a vaše mysl trpí. Pokud máme nedostatek přirozeného denního světa, je potřeba si dostatek světla vytvořit uměle.

Zvolte správné žárovky

 • Zaměřte se na index podání barev (zkratka Ra, nebo CRI), který udává, nakolik je umělé světlo podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnotou je 90 a více, v interiérech se běžně používají zdroje s hodnotou 80.
 • Dále záleží také na barevném tónu světla. Určitě doporučujeme chladnější tóny, jejich hodnota se pohybuju nad 5 000 kelvinů (K).
 • Se svícením určitě nešetřete. Klidně si rozsviťte více lustrů najednou, třeba i v místnostech, kterými jen procházíte a netrávíte v nich tolik času. Hned se budete cítit lépe. 

Závěsy 

Nejpřirozenější čas na vstávání je, když se rozednívá. V tu dobu totiž dochází k uvolňování povzbuzujících hormonů, jako je serotonin, kortizol a adrenalin. Naopak je potlačena tvorba melatoninu, tlumícího hormonu, který navozuje spánek. Zapomeňte tedy na tmavé, těžké a světlem neprostupné závěsy. Raději je nechte úplně roztažené a dovolte světlu vstoupit do vaší ložnice. 

Další tipy: 

 • Křeslo si dejte co nejvíce k oknu
  Rádi si čtete ve svém milovaném křesle? Kromě toho, že si ke čtení rozsvítíte lampičku, zkuste si nábytek přisunout co nejblíže k oknu, abyste nachytali co nejvíce přirozených paprsků. 
   
 • Obklopujte se světlými barvami a příjemnými materiály
  Světlé barvy udrží přirozené světlo v interiéru o něco déle, měkké vlněné materiály zase uklidní vaši mysl. Touto příjemnou kombinací se vám bude tma za oknem snášet zase o něco lépe. 
   
 • Zapalte si krb nebo svíčky
  Ne každý má možnost udělat si oheň v krbu, ale i svíčky a lucerničky spolu s olejem v aromalampičce nebo vonné tyčinky navodí okamžitě mnohem snesitelnější atmosféru ve vašem bydlení. 
   
 • Směřujte na východ
  Pokud je to možné, okna vaší ložnice by měla směřovat na východ, tedy přímo ke zdroji denního světla. Případně si zkuste na východ nasměrovat alespoň čelní část postele. 
   
 • Střešní okna jsou modla
  Máte-li to štěstí, že máte doma střešní okno, pracovní či jídelní stůl umístěte přímo pod něj. Střešní okna vpouští do interiéru nejvíce denního světla.

 

ab
ab
ab
ab
ab