Pořiďte si anebo si vyrobte zimní dekorace, které vás vyjdou levně a ještě k tomu budou ctít zásady udržitelnosti, ekologie a zero waste. Jak na to?

Provoňte si obývák čerstvým jehličím, a to kdykoli během zimy. Věnce z nejrůznějších větviček nemusí být jen ty adventní. Takto čisté, nenazdobené, jsou také krásné, pokud zvolíte ty správné stromky. Když vám uschnou, můžete je použít třeba na chatě v kamnech na podpal.
K nim se skvěle hodí svícny z březové kůry. Svíčky doporučujeme používat třeba ty ze včelího vosku, které si snadno vyrobíte i sami doma. Pak už je jen stačí obalit kouskem kůry a máte hotovo.

Jako působivé podtácky, stojánky a svícínky vám poslouží odřezky z dřeva, kterým třeba doma topíte nebo najdete kus v lese. Stačí jen postavit dva kousky na sebe a doladit je oblíbenými větvičkami nebo svíčkami.

Dalším tipem, jak si udělat krásné a voňavé svícny z přírodních "ingrediencí", je použití skořice. Jednotlivé kousky poskládáte okolo svíčky a převážete je lýkovým provázkem. Okolo můžete ještě poházet ořechy pro lepší efekt.

Jeleni z přírodního materiálu budou bavit hlavně děti. Na výrobu vám stačí opracované větvičky a třeba kávová zrnka na očíčka. Stejně tak můžete na tělíčka použít třeba korkové špunty od vína.

A ještě jednou věnec! Opět voňavý, opět přírodní, tentokrát ale trošku netradiční. Zbyly vám po večírku limetky, citrony nebo pomeranče? Navlékněte režnou nit a udělejte si z ovoce takovýhle krásný věnec, který provoní celý byt.
Alternativou je udělat kurpus třeba z březových větviček. Na dozdobení si připravte sušené pomeranče, ale klidně i sušená jablíčka, šišky, kousky skořice, badyánu nebo ořechy, vlastně cokoli, co je vám sympatické. Hotový věnec vám udělá parádu zavěšených na dveřích, na okně nebo položený na stole.