Kategorie

Židle: Domácí pohodlí v kuchyni i v obýváku

Kde jinde bychom měli relaxovat než doma. Zároveň s tím máme požadavek, aby naše relaxace byla opravdovým, zdravým uvolněním. A to jak za kuchyňským stolem, tak v obývacím pokoji.
Nejraději, podle slov prodejců, vybíráme kromě lehátek a křesel s opěradly také židle do kuchyně vhodné k příslušnému stolu a postupně se prý vracíme k dříve opomíjené překližce – desce obvykle vyrobené z lichého počtu dřevěných dýh na sebe kolmo naklížených.

Židle se sedákem z překližky. Foto: IKEA

Historie stará 200 let

První dochované doklady o ohýbané překližce najdeme již na počátku 19. století, kdy jistý belgický truhlář vymyslel pracovní postup, který se poté ujal i v dílnách Michaela Thoneta, slavného výrobce židlí. K průkopníkům práce s překližkou se řadí i designéři Gerrit Rietveld, ruský výtvarník a designér El Lisicki a ředitelé školy Bauhaus Walter Gropius a Marcel Breuer. Významný krok ve vývoji technologie zpracování a ohýbání překližky však učinil až finský architekt Alvar Aalto, když ji použil (kromě jiného) na křeslo určené pro plicní sanatorium. Podařilo se mu jako prvnímu ohnout překližku nejen ve dvou, ale i ve třech směrech. Jeho metoda byla patentována v roce 1933.

Patent na překližku ohýbanou ve třech směrech se váže k letopočtu 1933

Překližka: materiál třetího tisíciletí

Od té doby urazil překližkový nábytek pěkný kus cesty, nacházel si své oblíbence i odpůrce. V současné době je zájem o překližku spíše za hranicemi naší republiky. Stále dobře s ní pracují Finové (Artek, Isku, EFG Asko), Dánové (BCI, Botium, Radius) a Švédové (Iform, Lammhults) a zvláště pak firma IKEA, která v ní vidí materiál pro demokratický design určený co nejširším společenským vrstvám. Výrazný vzestup zájmu hlásí i norští výrobci. Podle posledních zpráv z německého veletrhu Internetionale Möbelmesse vzrůstá zájem o překližku celosvětově. Je dokonce nazývána materiálem třetího tisíciletí. Na výstavě ji prezentovali kromě jiných také španělští vystavovatelé. Překližka má své nezastupitelné místo ve španělské nábytkové tvorbě. Tvrdí to kromě nich i Italové a Angličani. Oblíbenou překližku neopustila přirozeně ani firma Thonet, která ji tvořivě aplikuje už přes sto let a má své filiálky téměř po celém světě.

Židle z produkce firmy Thonet

Domácí překližkové pohodlí

Při nákupu židlí a stoliček je důležité zvážit, jaký účel budeme preferovat (kancelářské, domácí, venkovní, dětské atd.), nutné je posoudit především funkčnost a cenu nabízeného produktu. U židlí Thonet máme jistotu, tradice více než stoletá, dokonalý design, kvalitní provedení. Také IKEA zpravidla nezklame… Ale jak by měla vypadat domácí židle 21. století? Designéři se nad tím na veletrhu zamysleli a mnohé z návštěvníků opravdu překvapili. Třebaže většina z tvůrců smýšlela konzervativně a prakticky, našla se zde i monumentální sochařská díla (např. M. Kurokawa), další Japonec věštil budoucnost taburetům, jiní navrhovali klasické čtyřnohé židle, sedák a opěrák, za něž se dá dobře uchopit. Všichni vtiskli židlím adekvátní proporce a futuristický design. Na všech modelech se objevovala jednoduše smontovatelná překližka…

ab
ab
ab
ab
ab