Kategorie

Ženská na stavbě

Ženská na stavbě
Stavba je dřina. Práce pro chlapy. Ale ženský se tu taky najdou. Jak tohle prostředí vnímám já?

Miluju výzvy. Miluju, když je cesta za cílem nesnadná. Miluju překonávání vlastních hranic.

Nechtěla jsem jít na vysokou plnou bab. Baví mě dřina. Práce, co je vidět, co vám roste pod rukama.

Dělám přípravářku na stavbě. Co to znamená? Stavbyvedoucí staví a já pro něj zajišťuju, aby měl z čeho a s kým stavět. V reálu to vypadá tak, že většinu času trávím u počítače a vyhledávám, poptávám, telefonuju, vytvářím tabulky, zpracovávám cenové nabídky, radím se s ekonomem stavby, se stavbyvedoucím, často mívám schůzky a vydávám se i přímo do bláta na stavbu.

Moje práce a zejména to, že se jako ženská pohybuju spíše v chlapském prostředí, s sebou přináší výhody i nevýhody.

Výhody:

  1. Chlapi – Na rovinu přiznávám, že jsem nesmírně šťastná za to, že jsou to prostě chlapi. Asi nemusím popisovat, jaká úskalí sebou nesou čistě ženské kolektivy. Díky chlapi.
  2. Chlapi – Když jste v menšině v mužským kolektivu, prostě si tu pozornost občas trochu užíváte. Proto je zmiňuju dvakrát, tak trochu revanš.
  3. Obleva – sice to nemusí dávat smysl a je to jen dočasná výhoda jarního počasí, ale začínám pomalu přemýšlet, že začnu vynechávat ve fitku leg day. Představte si cestu přes celou stavbu v holínkách v pěkně mazlavým blátě. Ano, nožky samej sval, pokud nepadnete vyčerpáním.

Nevýhody:

  1. Na lodičky, lakovky nebo jakýkoli pěkný boty prostě zapomeňte. Já se na ty svoje chodím koukat do botníku a snažím se vytěsnit z hlavy obrázek svých žlutých holínek ze stavby.
  2. Ať použijete jakýkoli tužidlo nebo lak na vlasy, vsaďte se, že v momentě, kdy nasadíte na hlavu stavařskou helmu, je jasný, kdo tuhle bitvu prohrál.
  3. Pěkní, vysocí a urostlí chlapi chodí asi zřejmě jen v reklamě na jahodový nanuky, já na stavbě ještě takovýho nepotkala. I když jsem je tak pěkně vychválila, viz výše.
  4. Kroutíte hlavou nad lidma, co vstávají v pět ráno? Tak bacha, ať vás u toho v tuhle dobu nepřistihnu. Je to tak, vstávačka pěkně brzy. Na stavbě se maká nejpozději od sedmé ranní. Takže žádný sms po desátý večer, to už mám svoji půlnoc.

Když to shrnu, stejně mě na tom pořád něco baví. Už jen ta výzva, jestli dokážu mezi chlapama uspět. Je to náročný a kdyby existovaly tabletky na doplňování sebevědomí, veřte mi, že bych je do sebe házela bez přestání.

Na druhou stranu, prostě mě uspokojuje fakt, že pracuju na něčem, co jen tak nezmizí. To platí samozřejmě v případě, že projektový tým neudělal někde chybu.

Dělám něco, co má trvalou hodnotu, na co se budu ještě několik desítek let jezdit dívat a říkat si, co jsme to úžasnýho postavili.  Přesně tohle si ráda opakuju. Tak snad dostanu u příštího projektu na starost něco jinýho než trubní vedení kanalizace.

Štítky:

stavba
ab
ab
ab
ab
ab