Nadhled potřebuje každý. Člověk sám a stejně tak město, ve kterém žijeme. Zelené střechy a oživené střešní terasy jsou městským fenoménem, který se poslední dobou objevuje stále častěji i v Praze.
Nad Drnem
Podíváme se na pár z nich podrobněji. Nedávno byl vyhlášen nový ročník soutěže Architekt roku 2019. Prestižní ocenění si za svou tvorbu odnesl architekt Stanislav Fiala, který má na starosti mimo jiné úpravu polyfunkční rohové budovy na rohu Národní a Mikulandské zvané Drn. Stavba slouží jako zázemí pro kanceláře, restaurace, obchody a galerii. Objekt obepíná skleněná fasáda s kovovými ozdobnými prvky a ochozy, na kterých roste zeleň, na jaře pak barevné tulipány. A to hlavní, na střeše tu najdete zelenou odpočinkovou zónu. Drn je budovou i gestem zároveň. Komerční stavby mohou myslet na klima svého města stejně jako ty kulturní či veřejné, či dokonce více.
Pět zahrad paláce Lucerna
Architekt roku, tentokrát však 2018, se podílel také na další emblematické střešní terase Prahy. Petr Hájek společně s pražským kavárníkem Ondřejem Kobzou oživuje soustavně od roku 2014 střechu paláce Lucerna. Místo, které je nevyhnutelně spojeno se svým původním majitelem a stavebním podnikatelem Václavem Havlem, tedy dědečkem Václava Havla, nechrlí jen čarovného genia loci, ale i vizuálně přitažlivou formu edukace na téma zeleň ve městě. Krajinářská architektka Martina Imramovská se tu společně se zahradním architektem Alešem Kurzem postarala o založení hned pěti různých zahrad (léčivá, včelí a motýlí, ptačí, party).
Další důvod k radosti
Novinkou letošního léta se staly další dvě terasy na rozdílných koncích Prahy. Střecha bývalého Domu odborových svazů na Žižkově se pod vedením nových majitelů ze společnosti Siko proměnila v dům Radost a vyhlídkovou terasu s kulturním programem a nádherným atypickým výhledem na měnící se dolní část Žižkova a Vítkov. Křižovatku nálad a emocí na Andělu na střese OC Smíchov zase představuje Terasa Smíchov v režii zkušené společnosti Aerofilms, která má za sebou mimo jiné spolupráci na kulturně-gastronomickém pop-upu Manifesto u Masarykova nádraží.
Oživené pražské střechy jsou naštěstí čím dál hlasitějším městským fenoménem. Nezbývá než se těšit zase na jaro, kolik nových takových se znova ukáže.
foto: Střecha Lucerny, zdroj: FB Střecha Lucerny