Kategorie

Zelená oáza pro duši

Uklidňující účinek zeleně na lidský organismus je znám po dlouhá léta. Pokud byste chtěli v jejím středu relaxovat co nejčastěji, pak právě zimní zahrada vám může toto přání vyplnit.
Zimní zahrada je místo, které ozvláštní nejeden rodinný dům. Primárně byly tyto přístavky koncipovány jako nevytápěné místnosti, obytné od jara do podzimu. Jejich hlavní funkční období nastávalo v zimě, kdy poskytovaly ideální podmínky pro přezimování pokojových rostlin. Moderní doba však způsob jejich užívání změnila. S příchodem kvalitních izolačních materiálů a vytápěcích zařízení se z nich staly celoročně obytné prostory vhodné především k odpočinku a relaxaci. Jejich nezaměnitelná atmosféra, která navozuje pocit pobytu v přírodě, velice dobře působí na psychiku člověka.

Kombinací skla a dřeva vytvoříte nejlepší atmosféru pro zimní zahradu

Zimní zahrada v paneláku

Ač byly zimní zahrady původně realizovány téměř výhradně v rámci rodinného domu, není dnes problém – při troše fantazie – vykouzlit ji i v bytě. Zasklená lodžie poslouží jako vhodný prostor pro odpočinek „v přírodě“, ochrání vás před ruchem sídliště nebo ulice a navíc vytvoří ideální podmínky pro přezimování květin.

Která světová strana?

Důležitým aspektem při návrhu zimní zahrady by měla být její poloha. Pro nejlepší využití slunečního světla a tepla je ideální orientace na jih, nicméně je nutné myslet na kvalitní větrání nebo klimatizaci a také na zastínění alespoň střešních oken. Orientace na západ vyžaduje také obdobné technické vybavení jako jižní, tedy zastínění a větrání. Pokud si chcete ze zimní zahrady vytvořit pracovnu, volte východní orientaci, vyhnete se tak ostrým poledním paprskům. Nevýhodou však může být chladno v pozdějších odpoledních hodinách.

Skleněný ráj

Co se týče materiálů používaných na realizaci zimních zahrad, pak dozajista převládá sklo, které je nejdůležitějším stavebním prvkem celého díla. Nosná konstrukce je obvykle tvořena hliníkovými nebo plastovými profily, méně často se setkáte se dřevem, byť představuje přírodní materiál, který se atmosféře zimní zahrady blíží nejvíce. Je však podstatně dražší než ostatní zmíněné materiály. Při výběru rostlin pro zimní zahradu musíme zvážit jejich náročnost na péči a výsledný efekt. Posezení v záplavě barevných květů jistě přinese největší uspokojení, ovšem velmi rychle rostoucí zelené rostliny, liány nebo tropické druhy také velmi dobře poslouží a navíc nepotřebují takovou péči. Tyto informace by vám měly posloužit k vytvoření vlastní oázy klidu.

Zimní zahrada nemusí sloužit vždy k relaxaci, ale může splňovat pouze funkci estetickou
 
ab
ab
ab
ab
ab