Kategorie

Zelená kancelář

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli se v kanceláři chováte ekologicky? A jde to vůbec? Ukážeme si pár tipů, jak se chovat v kanceláři i při "domácím úřadování" tak, abychom se tváří v tvář přírodě nemuseli stydět.

Píšu si… ale čím?

Možná si řeknete, tužka jako tužka.Stojí za to prozkoumat, co vlastně držím v ruce. V nabídce kancelářských potřeb jistě nalezneme psací a kreslící potřeby  z ekologičtějších materiálů, např. kovové, dřevěné nebo z recyklovaných materiálů. Tužky, pastelky a fixy použijme nelakované, v případě lepidla sáhněme po lepidlu na vodní bázi. Značka CE (příp. CCZ) nám zaručí, že  koncentrace toxických kovů je bezpečně nízká.

Moment, jen si vezmu papír…

Zkuste tam, kde je to možné, využívat recyklovaný papír. Na jeho výrobě se spotřebuje 5 x méně vody, než na nový, bílý papír. Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby – můžeme začít používat recyklovaný kancelářský papír, obálky, hygienický papír, ale i propagační materiály: vizitky, ročenky, zpravodaje,... mohou být na recyklovaném papíru.

Když tisknout, tak s rozumem

V mnohých z nás přetrvává pevně zakořeněný zvyk (nebo v tomto případě spíše zlozvyk) každý dopis, který obdržíme elektronicky, vytisknout a pak jej vyřídit a založit do pořadače s vyřízenou poštou. Přitom drtivou většinu e-mailů vůbec nemusíme tisknout, o archivaci ani nemluvě. Pokud je to jen trochu možné, dejme přednost elektronické verzi dokumentu před tištěnou. Využijeme-li oboustranný tisk, ušetříme nejenom značné množství papíru (a tím pádem také náklady na jeho nákup), ale také místo pro archivaci tištěných materiálů. Pokud však tvrdošíjně trváte na jednostranném tisku, využijte čisté strany jednostranně potištěných listů na tisk interních materiálů nebo psaní poznámek. Mezi další oblíbené fígly, kterak eliminovat zbytečné tisky, patří umístění tiskárny na druhé strany chodby či elektronická evidence počtu vytištěných či nakopírovaných stran.

Až dosloužím, chci do sběru

Oblíbené heslo, které mnozí z nás nejednou slyšeli. Věděli jste, že 1 tuna sběrového papíru představuje až 17 stromů? Papír ovšem není jediný druh odpadu, který lze třídit. Stačí si pořídit nového domácího či kancelářského mazlíčka – žížalu a rázem naleznete využití např. pro zbytky ovoce a zeleniny, kávové filtry, čajové pytlíky aj. Pokud denně vyprodukujete 0,25kg odpadu, pak jej můžete za pomoci 0,5 kg žížal kompostovat přímo v kanceláři a to: vermikompostováním.  Vzniklý kompost lze využít např.: při přesazování květin.
ab
ab
ab
ab
ab