Kategorie

Žehlení prádla v 21.století

Myslíte si, že v postmoderní kultuře už není místo pro mandly a žehličky? Máte pravdu – přicházejí roboti, aby za vás udělali práci, která je nudná, zdlouhavá a pro některé méně zručné jedince dokonce i nebezpečná.
 
To, že se domácí spotřebiče vyvíjejí, není třeba připomínat. Stávají se z nich v mnoha případech dokonce milí společníci. Nejinak je tomu i u robotů na žehlení.
 

Inovace v oblasti žehlení

Nezávislá nadace, která oceňuje nové výrobky zaměřené na budoucnost, jež přinášejí technický pokrok a prokazatelné výhody pro spotřebitele, se jmenuje Stiftung Innovation. Každoročně uděluje takzvané Kolumbovo vejce.
 
To, že tentokrát padla volba na nejméně oblíbenu činnost v domácnosti, není náhoda, již dlouho tady byla poptávka po něčem netradičním. Automatický žehlič košil Dressman od společnosti Siemens představuje podle názoru nadace průkopnický přístup k další automatizaci nepříjemných domácích prací.
 
„Prostřednictvím Dressmana učinili vývojáři další logický krok směrem ke snížení zátěže neoblíbených domácích prací,“ řekl při udělení ceny Thomas Bailey, výzkumník trhu nadace Stiftung Innovation. Podle názoru poroty se automatický žehlicí systém vydá stejnou cestou jako pračka, sušička či myčka nádobí.
 
„Jsme potěšeni získáním této ceny a považujeme ji za motivaci k dalšímu vývoji. Jako značka zaměřená na inovace je naším cílem ulehčit domácí práce a zejména optimalizovat řízení času. S Dressmanem jsme ukázali potenciál, který zde existuje,“ říká Volkmar Friedrich, proudktový manažer Siemens.
 

Jednoduchost a efektivita

Čím Siemens porotu tak ohromil? Jednoduchostí, futuristickým designem a technickým vybavením nové generace. Ovládání Dressmana je totiž velmi jednoduché – vše, co musíte udělat, je navléknout vypranou košili na žehlicího panáka ze silného padákového hedvábí. O vše ostatní se spotřebič postará sám: stisknutím tlačítka začne materiálem profukovat horký vzduch, čímž povrch oděvu uhlazuje a zároveň suší. To vše za pouhých šest minut. Dressman je nejen velmi účinný, ale má také elegantní povrch v kombinaci barev černá/antracitová a oproti svému dědečkovi (ročník 2004) je podstatně rychlejší (okolo osmi minut).
 

Vyprat, usušit a nosit

V jednoduchosti je síla – několika úkony lze vysušit a upravit sportovní saka, kabáty a bundy i po nečekané dešťové přeháňce. LED displej ukazuje čas zbývající do vyžehlení košile a konec programu oznámí akustický signál. Manžety a límečky se vytvarují díky speciálnímu držáku límečků a integrovanému držáku manžet. Spotřebič pracuje s nízkými teplotami, má dvanáct časově řízených programů pro hedvábí, viskózu, bavlnu, len, flanel a pro další neelastické materiály existují samostatná nastavení. Spotřebič obsahuje tři programy pro provětrání či vysušení sportovních kabátů a sak. Pracuje zcela bez chemikálií a pokud je pět minut nepoužíván, automaticky se přepne do režimu stand-by.
 

Kolumbovo vejce

Zdá se, že ani tentokrát se nezávislá nadace Stiftung Innovation nemýlila. Koneckonců jde o prestižní orgán – porota je rozdělena do tří skupin: technický pokrok je posuzován speciální porotou zaměřenou na výrobek, přínos spotřebitelům skupinou náhodně vybraných potenciálních uživatelů a „běžní“ občané jsou využiti ke kontrole, zda je produkt snadno srozumitelný a ovladatelný.
 
Výrobek musí dosahovat výrazného pokroku oproti současnému stavu, musí mít vyšší přínos pro spotřebitele porovnávaný se stávajícím produktem. Inovace se musí líbit lidem z ulice a vzbudit v „obyčejném“ člověku určitý stupeň nadšení.
Nový trend v oblasti žehlení je tedy na světě. Kolumbovo vejce stojí na špičce a cesta je volná. A bylo to tak jednoduché – jen na to přijít…“
 
ab
ab
ab
ab
ab