Kategorie

Ze zákulisí ne právě běžných pracovních míst. Zapeklitý svět modelingu.Díl1.

Někteří lidé vykonávají práci, která může být všeobecně známá, ale člověk věnující se jinému oboru má pouze mlhavou představu, co všechno taková práce obnáší. Prostřednictvím tohoto nového seriálu bychom Vás, čtenáře, chtěli seznámit se zajímavostmi, „perličkami“ i stereotypy, které k určitým pracím patří.
 

Dříve panovaly představy, že pracovní náplň modelů a modelek je vskutku „pohodová“, jen se tak usmívají a procházejí po mole. Dnes už je většině lidem známo, že to není tak úplně pravda. Svět bydlení Vám nabízí realistický pohled na běžný život průměrných modelek, kterých je v naší republice opravdu nespočet.

Průměrná modelka v ČR

Mnoho cizinců se do Česka netěší pouze kvůli piva, ale také aby shlédli české dívky, které jsou ve světě proslulé svou slovanskou krásou. Pěkných dívek je v naší zemi opravdu hodně. Pokud se ale jedna z nich chtěla stát modelkou, musela ještě donedávna splňovat několik důležitých kritérií – musela mít pěkný obličej s čistou pletí, být velmi štíhlá a vysoká. Znalost jazyka a jistá míra inteligence byla výhodou. Tato kritéria samozřejmě platí i dnes, avšak byznys s modelkami se ve 21. století neuvěřitelně roztočil, agentur je v Česku nespočet a jejich kapacita je většinou přeplněná. Různí klienti si žádají různé typy dívek – typicky krásné, zajímavé, s pihami i bez, velmi štíhlé ale i s plnými tvary a velkými ňadry. Někdy nemusíte být klasicky krásná, stačí aby si Vás všiml důležitý klient a už jste v kolotoči. Naopak mnoho dívek splňuje někdy i drastické podmínky, ale nedaří se jim někoho zaujmout. Díky této situaci se může v Česku pokusit o kariéru modelky snad každá třetí dívka, je ale velmi těžké se prosadit, velmi často vše závisí na kontaktech nebo na náhodě.
 

Běžný život modelky

Pro názornou ukázku si představme typ modelky, kterých je v naší zemi opravdu mnoho – jedná se o široké veřejnosti neznámou dívku, studentku či pracující mladou ženu, nepocházející z hlavního města, které nabízí mnohem více příležitostí. V tomto případě slečna dojíždí na castingy (výběrový konkurz, většinou do Prahy, Brna) – pokud se jí daří, pracuje a často dojíždí, nebo se věnuje menším přehlídkám v různých okresních i menších městech. Takovéto menší přehlídky jsou často pořádány pro různé firmy (firemní večírky, plesy aj.), charakter těchto přehlídek je poněkud odlišný – slečny dojedou cca dvě hodiny před přehlídkou, upraví se, vyzkouší si šaty či spodní prádlo (oblečení dodává menší agentura či osoba, která takové akce zprostředkovává), 20 minut předvádějí, pak sbalí věci a jedou domů. Finanční ohodnocení modelky se pohybuje od 500kč – 2000kč. Větší přehlídky (ukázky kolekce návrhářů, předvádění oblečení pro obchodní dům, charitativní akce aj.) si žádají přítomnost modelek již od rána – modelky jsou líčeny a česány od profesionálů, zkouší se choreografie, šaty, šperky. Samotná přehlídka pak probíhá k večeru, trvá i s programem cca 2hodiny. Poté se většina hladových modelek vrhne na raut, přijíždějí domů unavené pozdě večer. Cena je opět různá, modelka na Moravě může obdržet od 1000kč – 3000kč, v Praze nebo Brně může být částka vyšší, známé modelky (a Missky) dostávají samozřejmě více.

Pracovní příležitosti v ČR

Pracovní příležitosti modelek v ČR jsou do značné míry ovlivněny tím, že jsou upřednostňovány finalistky soutěže Miss ČR, České Miss nebo také hvězdičky ze seriálů, známé osobnosti (popřípadě jejich děti) a další „celebrity“ z televize. Pokud je ale modelka průbojná, pohybuje se často v hlavním městě, agentura jí zprostředkovává zajímavé castingy a navíc má dostatek kontaktů na ty správné lidi, může se dost dobře modelingem uživit. Značný obnos (cca 60 tisíc, ale i mnohem více) jí může vynést hlavní role v reklamě, líbivé částky přináší také nafocení kalendáře či kampaně pro známou značku (kosmetika, šperky aj.).
ab
ab
ab
ab
ab