Kategorie

Ze zákulisí ne právě běžných pracovních míst. Co čeká začínající modelky v zahraničí?Díl 2.

Pro mnoho mladých modelek je přitažlivá práce v zahraničí – pokud nemají problém s uvolněním ve škole, mohou se zkusit tímto způsobem alespoň částečně osamostatnit, zažít nová dobrodružství, poznat kulturní a jiné specifika vzdálené země. Jaké nástrahy a výhody na modelky čekají??
 

Každá modelka má připravený svůj stojan se šaty, které bude předvádět

Kam do zahraničí?

Práci v zahraničí si může modelka vyzkoušet, pokud si ji vyberou na základě fotografií zveřejněných agenturou na internetu (tzv. direct booking), nebo pokud byla úspěšná na nějakém castingu pro zahraniční agenturu (pojmy viz dole pod článkem). V tomto případě se může těšit na měsíční, ale i několika měsíční výlet do daleké země či do Evropy. Agentury se dnes často zaměřují na asijské země – Čínu, Japonsko aj., stále se lítá také do centra módy Milána, ovšem toto město bývá po většinu roku zahlceno modelkami všeho druhu, pokud nejste jedna z těch šťastných krasavic, je těžké získat práci. V modelingu se většinou ale nelze příliš řídit radami typu – „tam nejezdi, není tam práce“ apod., každá dívka je jedinečná. Svou cestičku si může modelka vyšlapat kdekoli v zahraničí, nikdy nevíte, kdo si Vás kde všimne.
Společná kuchyňe modelek v bytě, jež zařizuje dívkám agentura
 

Cesta do neznáma

V dnešní době odlétají do zahraničí i velmi mladé, nezkušené modelky, není proto divu, že o ně mají jejich rodiče strach. Je velmi důležité, aby modelku zaštiťovala agentura v rodné zemi, v případě neshod či problémů víte kam se obrátit. Před odletem by si měla modelka zjistit, zda je pro ni v cizí zemi vše zajištěno – vyzvednutí na letišti, ubytování, pravidelné kapesné (modelky dostávají cca 50euro týdně a více). Všechny náklady spjaté s odcestováním a pobytem modelky hradí agentura v cizině. Modelka bývá na bytě vždy ubytována s několika dalšími dívkami. Ve většině případech probíhá vše bez problému (pokud Vás zajišťuje solventní agentura!), pouze málo dívek má špatné zkušenosti (po příletu je nikdo nevyzvedne aj.), vždy je ale lepší mít po ruce nějakou hotovost, abyste se v případě nouze mohla dostat domů. Náklady, které do Vás agentura vloží, se budete snažit v průběhu Vašeho pobytu co nejdříve odpracovat, po splacení dluhu vyděláváte na sebe, agentura si poté účtuje cca 20% ( v Paříži to ale může být až 50%!!!) z výdělku. Pokud se Vám nedaří a dluh nezvládáte splácet, nelekejte se, nebude muset dluh splácet z domova, za Váš neúspěch platí agentura.
Čekání na casting - nekonečně dlouhé fronty
Přečtěte si také : Ze zákulisí ne právě běžných pracovních míst. Zapeklitý svět modelingu.Díl1.
 
 

Náročné dny a bujaré noci

Práce modelky v zahraničí spočívá v tom, že denně dostává seznam castingů, které musí absolvovat (cca 10 za den, později méně). Ukazuje se stálým klientům a snaží se uspět. Castingy probíhají po celém městě, modelka se dost necestuje, nachodí i naběhá, aby všechno stihla. Je také celý den v kontaktu s bookery, kteří jí posílají novinky prostřednictvím sms (hned po příjezdu dostává modelka telefon či sim kartu) – casting může být zrušen nebo může přibýt další. Modelka musí být vždy upravená, ne příliš nalíčená a hlavně příjemná, v kabelce má přichystané boty na podpatku, book a setkarty (vit níže). Poté, co splní svůj úkol, se většinou zastaví ještě ve své agentuře, aby poreferovala, co a jak a zjistila, zda si ji již někdo zamluvil na práci. V agentuře si dále doplní setkarty a může použít internet, aby zjistila, co je doma nového. Během dne či večer si samozřejmě najde chvíli, aby si nakoupila co potřebuje. Večer většinou dívky, které se v zahraničí poznaly (spolubydlící i jiné) vyráží ven do města. Některé agentury modelkám zajišťují také veselý noční život, odvážejí je na moderní diskotéky a party, kupují jim pití, v noci je zase odvážejí zpět domů. V zahraničí si modelky celkem jednoduše dokáží obstarat známé, kteří za ně večer vše platí – zbývá jim proto dostatek peněz na památky i oblečení.
Žít delší dobu v zahraničí bez rodiny a přátel z domova může být pro někoho těžké, nevšední zážitky a poznání cizí země ale tento stesk dokáží (alespoň po určitou dobu) docela dobře vykompenzovat. Proto vřele doporučuji.
 Dlouhé fronty modelek, čekající, až příjdou na řadu

Několik důležitých pojmů

Book – soubor fotografií v pevných deskách, modelka jej musí pravidelně obměňovat (aktualizovat).
Booker – člověk z agentury, která modelce zprostředkovává práci. V agentuře je několik bookerů, každý se stará o určitý počet modelek.
Booking – zamluvení modelky pro práci.
Casting - výběrové řízení na cokoliv (přehlídku, focení, kampaň, soutěž, reklamu atd.), těchto castingů se může účastnit i stovka dívek, čekáte třeba i hodiny. Když přijdete na řadu, klient zkontroluje Váš book, pokud se mu líbíte, vyptává se Vás na zkušenosti, povídá si s vámi, vyfotí si Vás. Pokud ne, usměje se a po minutovém výběrovém řízení můžete jít domů. Sympatie klienta ale také nemusí nic znamenat, klient se většinou agentuře ozve až později, kterou z řad dívek si vybral.
Set karta – něco jako vizitka modelky ve větším formátu s jejími nejlepšími fotkami, většinou si klient ponechává alespoň jednu, dostatek setkaret zajišťuje agentura.

V agentuře

Večerní párty
ab
ab
ab
ab
ab