Kategorie

Zdražování na trhu nemovitostí?

Je těžké předpovědět, jak se v následujícím období budou vyvíjet ceny nemovitostí. Podle vývoje celé řady faktorů i podle konečně schválené deregulace nájemného však můžeme odhadnout, že rok 2007 bude z pohledu bydlení ve znamení růstu. Růst by měly jak ceny nemovitostí, tak i nájmy a úroky hypoték i úvěrů ze stavebního spoření.
Na ceny nemovitostí mají vliv výše nabídky a poptávky po nich a rovněž makroekonomické faktory. Poptávka po vlastním bydlení v minulém roce rostla a růst bude s největší pravděpodobností i v tomto roce. Jsou pro to dva hlavní důvody - zvýšení sazby DPH na stavební práce a deregulace nájemného. Dalšími faktory, které působí na růst cen nemovitostí je rychlý růst naší ekonomiky a postupné sbližování cen s úrovní obvyklou na západě EU. Ceny nemovitostí by tedy v příštím roce měly růst. Míra růstu se bude lišit v závislosti na lokalitě a kvalitě dané nemovitosti. V roce 2006 rostly ceny nemovitostí v průměru o 6% a podobný růst lze čekat i v roce 2007.

Ceny nemovitostí porostou pravděpodobně obdobně jako v minulém roce

S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Deregulace nájemného

Nájemné je jedinou oblastí, kde je růst cen přesně stanoven zákonem, tedy alespoň pokud jde o regulované nájemné. Nájemné tržní by i díky růstu ceny nájemného regulovaného mělo v příštím roce stagnovat a ceny zůstanou na úrovni letošního roku. Nový zákon č.107/2006 Sb. umožňuje jednostranné zvýšení nájemného pronajímatelem kdykoli po dobu čtyř let a to od ledna 2007 do konce roku 2010. Po 31.12.2010 část zákona o jednostranném zvyšování nájmu pozbude platnosti, a nebude již tedy možné ze strany pronajímatelů nájmy jednostranně zvyšovat. Naopak předpokládá se, že pak se nájemné bude měnit vzájemnou dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem.

Úroky úvěrů a hypoték

Půjčky určené na financování bydlení, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření mají nejnižší úrokové sazby ze všech úvěrových produktů finančního trhu. Díky tomu velice citlivě reagují na jakoukoli změnu klíčových úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou. V polovině roku 2005 byly sazby ČNB na historicky nejnižší úrovní 1,75%. Od té doby centrální banka úroky již třikrát zvedla. V současnosti je dvoutýdenní repo sazba, která je pro úročení komerčních úvěrů klíčová, na úrovní 2,50%. Kvůli tomu začaly mírně růst i úroky úvěrů na bydlení. ČNB zvedá úroky především z toho důvodu, aby "krotila" rostoucí inflaci. Ta roste hlavně s ohledem na rychlý růst české ekonomiky. Podle analýz ČNB i ministerstva financí by poměrně rychlým tempem, i když nižším než v minulém roce, měla ekonomika růst i v roce 2007. ČNB navíc hodlá pro tento rok snížit svůj inflační cíl ze současných 3% na 2 až 2,5%.  Proto lze v tomto roce předpokládat další růst úrokových sazeb. V tom, o kolik úrokové sazby vzrostou, se už názory odborníků liší. Lze však předpokládat, že sazby vzrostou za rok 2007 minimálně o 0,5%.
ab
ab
ab
ab
ab