Kategorie

Zdravé sezení: Židle, nebo míč?

Zdánlivě banálnímu kusu nábytku nevěnujeme pozornost z jednoduchého důvodu: považujeme totiž sezení za daný způsob, jak odpočívat či naopak, jak se posadit k práci. Sezení je však relativně dějinně mladým způsobem relaxace a činnosti.
V antice se při činnostech, u nichž se dnes bez sezení neobejdeme, nesedělo, ale leželo: při jídle či sympoziích, jež nebyla ničím jiným než intelektuálními debatami orámovanými pitkami. Určitě to mělo něco do sebe, minimálně páteř neměla skoliózní zakřivení.

Se stejnou chutí, ale vleže se stravovali naši předci

Raději míč

Sezení na sebeergonomičtější židli je nejlepším způsobem, jak urychlit degenerativní změny páteře. Ani polohování, ani šikovně nastavené područky, ani kancelářské židle co nejvěrněji sledující obrys naší páteře nás neuchrání před její deformací. Na jedné straně by bylo dobré se sezení co nejčastěji vyhnout, na druhé straně to řada činností téměř vylučuje. Ležet u počítače jako v antice? Zkuste v této poloze „triclinia“ něco napsat. Museli byste se hodně cvičit v akrobacii, abyste zvládli takovou ekvilibristiku. Existuje však něco, co činí sezení přece jen trochu zdravější. Jsou to míče, jimž se sice říká zdravotní, ale tyto sférické předměty neléčí, ale předcházejí stadiu, kdy je nutno léčit. Sezení na míči například u počítače jistě nelze praktikovat celý den. Vlastně nejde o sezení, ale o neustálé hledání těžiště, které vaše tělo hledá celkem zbytečně, protože zcela stabilní a klidové polohy jako na židli na míči docílit nelze. Ale dobré a zdravé je střídat židli a míč.

Výraz "zdravotní" není v souvislosti s míči určenými k sezení zcela přesný, protože neléčí, ale nemocem "pouze" předcházejí

Nebo židle a míč

Lze ale využít ještě jednu kombinaci, respektive skloubit výhody židle – její stabilitu – a přednosti míče o malém poloměru – jeho dynamické přednosti. Takový míč se vloží na sedák židle, takže nebalancujete tolik při práci či odpočinku, ale dílem se vikláte, dílem „klasicky“ sedíte. Tyto malé míče bývají sice určeny pro jiné účely, ale takto možná přijdou nejlépe k užitku. Sedíte, hledáte těžiště, ale zároveň sedíte na pevném bodě. Malý míč dynamizuje vaše sezení, ale zároveň ho nečiní téměř nemožným, jako je tomu u velkého míče, nahradíte-li jím židli. Konec konců můžete vystřídat všechny tři způsoby: sezení (na židli), dynamické sezení marným hledáním těžiště (velký míč) a nakonec sezení vzor „chytrá Horákyně“, při němž sedíte a zároveň nesedíte (můžete ostatně dát komukoli, kdo se podiví vašemu způsobu sezení hádanku: Sedí to a zároveň to nesedí. Co je to?).
ab
ab
ab
ab
ab