Kategorie

Zbavte se kočičích a psích chlupů

Pohovka, křesla, koberec a dokonce i dřevěný nábytek - zvířecí chlupy mají schopnost zachytit se téměř všude. Ale co s tím? Vyzkoušejte naše rady.

Začněte u zvířat Pravidlo číslo jedna zní: Starejte se o srst svých domácích mazlíčků, aby ji zbytečně netrousili po bytě. V praxi to znamená alespoň dvakrát týdně vyčesat kartáčem (záleží pochopitelně na tom, jakou srst vaše zvíře má a jak často ji ztrácí). Pomáhá také pravidelné koupání, případně zastřihování, pokud je to u dané rasy vhodné.

Nábytek

Na polstrovaný nábytek a věci s textilním potahem se doporučuje využít oboustrannou lepicí pásku nebo válečky, kterými běžně odstraňujeme prach a vlasy z oděvů. Má to ovšem jednu nevýhodu - nábytek představuje mnohem větší plochu a lepicí pásky tak spotřebujete hodně, zvlášť pokud musíte svá křesla nebo gauč zbavovat chlupů průběžně každý den. Alternativou je gumová rukavice, kterou navlhčíte a zlehka s ní přejedete po povrchu nábytku. Chlupy se na ni chytnou a vy je pak snadno spláchnete v umyvadle se sítkem. Můžete také postříkat nábytek roztokem vody a aviváže a lehce utřít. Na dřevěný nábytek použijte antistatický sprej a jemnou utěrku. Statická elektřina je velký problém při odstraňování zvířecích chlupů, protože způsobuje jejich ulpívání tam, kde se jich chcete zbavit. Sprej na dřevěný nábytek tomuto jevu zabrání.

Podlahy

Koberec bývá z pochopitelných důvodů nejnáchylnější k zachytávání chlupů. Pokud chcete mít doma zároveň zvířátka a koberce, budete se zkrátka muset vyrovnat s častějším vysáváním. I pak to ale nemusí být snadné. Abyste z koberce dostaly i chlupy, které jsou skryté uvnitř vlasu, přejeďte po něm proti směru běžnou koupelnovou pemzou. Vlákna koberce se narovnají a lépe se dostanete k nečistotám uvnitř. S vysavačem pracujte také nejprve proti směru vlasu a poté v ostatních směrech, abyste odstranili co nejvíce chlupů. Na hladkých podlahách chlupy nezametejte, jenom by se rozlétly po místnosti nebo nachytaly do koštěte. Také je neodstraňujte mokrým hadrem nebo mopem, špatně by se z nich dostávaly. Nejvhodnější je suchý mop z elektrostatického materiálu.

Oděvy

V případě oblečení jsou klasické lepicí válečky užitečnější než u textilem potaženého nábytku. Mějte je připraveny hned v předsíni, aby byly vždy po ruce, když odcházíte z domu. Další metodou je použití sušičky, pokud ji máte k dispozici. I při krátkém sušení se chlupy uvolní a usadí se ve filtru, odkud je dostanete mnohem snáz, protože je k zachycování suchých nečistot určen.

ab
ab
ab
ab
ab