Kategorie

Závlahové systémy II. – Kapková závlaha

Se spotřebou závlahové vody zápasí zahrádkáři i pěstitelé. Jak ušetřit a přitom poskytnout rostlinám dostatek vláhy? Zalévejte efektivně a s maximální úsporou – po kapkách.
Hlavním efektem systému kapkové závlahy je finanční úspora, která je při současných cenách vodného přínosem. Podstata kapkové závlahy spočívá v optimálním dávkování vody, která je rostlinám dodávána těsně ke kořenům, pozvolna a v malých dávkách. Nezvlhčuje se celá plocha povrchu záhonu, ale jen část. Bez obav lze zalévat třeba v pravé poledne, rostliny se nespaří, protože voda je okamžitě vsakována ke kořenům a tím se ochlazuje. Úspora spotřeby vody proti klasické závlaze postřikem činí od 25 % až do 75 %.

Hadici kapkové závlahy zapojujeme na výpustný ventil nebo rezervoár

Jak závlahový systém funguje

Instalace kapkové závlahy je velmi jednoduchá. Základ systému tvoří hadice s kapacími otvory, kterou položíme na připravený záhon, nejlépe před osetím či osázením. Začátek hadice napojíme na výpustný ventil nebo rezervoár (sud, vanu) a pustíme vodu. Voda protéká hadicí, v níž jsou v místě otvoru pro kapání vody vlisovány takzvané dripy. Tento labyrintový systém dripů funguje jako dávkovač – stlačí vodu do kapacího otvoru o různém průměru rozteče. Například pro jahody, okurky a salát se doporučuje rozteč kapačů 250 mm, pro rajčata, papriku a zelí 500 mm. Zdá- li se vám vzdálenost větší než je obvyklé, je to proto, že rostliny zavlažované kapkovou závlahou vytvářejí více listové plochy, a z toho důvodu potřebují dostatek místa. Zálivka probíhá rovnoměrně, protože tlak v hadici se vyrovná a drip pouští jen množství, které dovolí labyrint. Pro spolehlivou funkci systému kapkové závlahy pro jeden kapač postačuje tlak vody 0,2 MP, což je běžný tlak vodovodní sítě, při spotřebě 2 až 4 litrů za hodinu. Náročnější spotřebitel může investovat do regulátoru tlaku, ale čerpadlo pro běžné používání není nutností. Nejjednodušší provedení systému kapkové závlahy vyžaduje opravdu jen dostatečnou zásobu vody.

Schéma zapojení a instalace kapkové závlahy

Umístit lze jakkoli

Hadice kapkové závlahy je možné rozvést volně po povrchu půdy, zavěšené nad záhony či přímo ke kořenům rostlin pod zem. Podobně lze postupovat i ve skleníku nebo na balkóně. Není třeba se obávat ucpání kapkovačů, protože konstrukce kapkového otvoru a dripu je řešena tak, aby k ucpávání nedocházelo. Hadice, kde předpokládáme časté šlapání, můžeme chránit vložením do trubky nebo ji umístit do žlábku mezi dvě prkna či dlaždice.

Výhody nejen finanční

Praktické využití kapkové závlahy není jednoúčelové. Kromě úspory vody a energie dosáhneme cílenou zálivkou omezení růstu plevelů, zabráníme výskytu a šíření plísňových chorob, snadno můžeme dávkovat a aplikovat tekutá hnojiva a navíc ušetříme fyzickou sílu a čas.

Kropením celého záhonu hadicí spotřebováváme obrovské množství vody
ab
ab
ab
ab
ab