Kategorie

Závěsná křesla z ratanu i ze skla

Máte v bytě málo místa? Místo klasického křesla si pořiďte závěsné, překážet vám nikde nebude. Vybrat si můžete z několika materiálů a své místo si najde v interiéru i na balkoně.
 

Vytvořte si doma kousek ráje

Klasická křesla jsou pohodlná, nicméně většinou poměrně těžká, široká a do malých místností se někdy nevejdou. Naproti tomu rozměry závěsných křesel bývají menší, křesla nepřekáží v cestě a pokoj s nimi dostává exotický nádech. Jejich uklidňující účinek oceníte nejen vy, ale oblíbí si jej hlavně děti, pro které je houpání vždy příjemným rozptýlením. Závěsná křesla se hodí téměř do každé místnosti v domě a v letních měsících se uplatní i na terase nebo v zahradě – samozřejmě pokud to jejich materiál dovoluje. Závěsná křesla mohou mít mnoho podob.

Umělý, nebo přírodní ratan?

Umělý ratan je téměř k nerozeznání od přírodního a jeho nespornou výhodou je snadná údržba včetně možnosti umístění do venkovních i vnitřních prostor. Odolává povětrnostním vlivům, je pevný a nebledne na slunci. Tento materiál je pro závěsná křesla patrně nejvhodnější a svůj účel splní i v dětském pokoji, jehož nábytek musí často hodně snést. Křesla z umělého ratanu se dobře udržují, k vyčištění většinou postačí obyčejná voda. Jejich cena se pohybuje kolem 6 tisíc Kč i s příslušenstvím (řetěz a pružina pro upevnění). Křeslo z přírodního ratanu je třeba venku dobře chránit. Závěsná křesla z přírodního ratanu se udržují stejně jako křesla ze syntetického výpletu, mírnou vlhkost snáší poměrně dobře. Není ale možné je vystavovat jakýmkoli srážkám a nepřetržitému vlhku. Jejich cena je o něco vyšší než cena houpaček z umělého ratanu, vždy ale záleží na velikosti křesla a dalších použitých materiálech.

V křesle ze skla uvidíte na všechny strany

Ball Chair, jehož autorem je slavný designér Eero Aarnio, bylo jakýmsi průkopníkem závěsných křesel. Z původního křesla Ball Chair, které existuje více než 40 let, se stalo Bubble Chair, a neprůhledný plast nahradilo nerozbitné sklo. Další změna přišla s odstraněním nohy, na které křeslo stálo, a místo ní byla na opačnou stranu připevněna úchytka k zavěšení. Inovace původního nápadu - skleněné křeslo Bubble Chair Bubble Chair snáší každé počasí, nicméně vzhledem k jeho ceně je venkovní umístění celkem vzácné. Základní cena tohoto závěsného křesla se pohybuje okolo 100 000 Kč, případné další výdaje se řídí použitým materiálem a výběrem závěsného řetězu s hákem. Křeslo má kromě zvláštního designu i jednu výjimečnou vlastnost, kterou je zvuková izolace. Pocit samoty ale vnímat nebudete, sklolaminát vám umožní pozorovat veškeré dění v místnosti.

Měkká bavlna konkuruje i křeslům ze dřeva

Luxusní závěsná křesla ze smrkového dřeva se do menších místností nevejdou, své využití najdou na prostorných terasách a zahradách. Technika zpracování ručí za odolnost vůči povětrnostním vlivům a společně se stojanem tvoří stabilní a bezpečnou dvojici. Cena dřevěných křesel se pohybuje okolo šestnácti tisíc korun. Brazilské křeslo s molitanovou výplní Brazilská křesla, jejichž dominantním materiálem je bavlna, jsou méně náročná na prostor a svým majitelům během relaxace přináší pocit bezpečí. Brazilská závěsná křesla můžete koupit již od jednoho tisíce korun, je nicméně třeba připočíst náklady na řetěz, hák a případně i stojan.

Na co byste neměli zapomenout

Nosnost závěsných křesel závisí na použitém materiálu a způsobu výroby, většinou se však pohybuje okolo sto dvaceti kilogramů. Křeslo lze zavěsit na hák připevněný ke stropu nebo  ke speciálnímu stojanu. Ujistěte se, že je váš strop dostatečně pevný, váhu křesla i vás ponese jediný bod.

ab
ab
ab
ab
ab