Případní první: podsklepená místnost
Pokud pod svým domem máte nevytápěný prostor (nejčastěji sklep nebo suterén), je zateplení podlahy vcelku snadnou záležitostí. Stačí totiž nainstalovat novou izolační vrstvu do podhledu vašeho sklepa – neukrojíte si ani kousek obytného prostoru a snížení výšky ve sklepě vás nejspíš tolik bolet nebude. Pokud vám do podlahy ze sklepa prosakuje vlhkost, nezapomeňte ani na hydroizolační vrstvu.
Případ druhý: místnost bez sklepa
Komplikovanější situace nastává v případě, že zespodu žádnou izolaci instalovat nemůžete. V takovém případě vám nezbude nic jiného, než rozebrat podlahu a novou izolační vrstvu vložit na betonový podklad. Problém je, že v tomto případě už si zmenšujete obytný prostor a je tak proto žádoucí, aby nová izolační vrstva byla co možná nejtenčí. K tomuto účelu je nejvhodnější pěnová izolace Chytrá pěna, která už při tloušťce několika málo cm působí jako perfektní tepelná, zvuková i hydroizolace. A je přitom mnohem účinnější, než běžně používané materiály.
Případ třetí: podlahy v bytových domech
Pokud bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, může vám izolace podlahy také hodně pomoci. Ne až tak s chladem (který vás nejspíš netrápí), jako spíše s hlukem. Je známo, že staré bytové domy jsou na tom se zvukovou izolací hodně na štíru a poslouchat hádky sousedů není nic, po čem by zdravý člověk po celém dni stráveným v práci dvakrát toužil. Aplikace zvukové izolace do podlah bytů s sebou přináší stejný problém, jako u již zmíněných nepodsklepených bytů – opět přicházíte o obytný prostor. Proto i v tomto případě doporučujeme Chytrou pěnu, která už při tloušťce 10 cm snižuje hlučnost v místnosti o 39 dB (zatímco běžně používané materiály jen o 30 dB). A to je rozdíl, který už skutečně pocítíte.