Kategorie

Zařizujeme předsíň III.: Nábytek a doplňky

Předsíň je místnost obvykle menších rozměrů a současně s velmi vyhraněným účelem. Její zařízení proto musí být praktické, nesmí zde nic chybět ani přebývat. Současně by na příchozí měla působit příjemně, nakonec je to první místnost, se kterou se při příchodu setkají.

Nábytkové vybavení

Nábytek do předsíně můžeme vybírat podle několika hledisek. Tím základním je bezesporu jeho účelnost a praktičnost, musí pojmout mnoho oblečení, obuv, často i zavazadla, případně další věci, které využíváme denně, současně zde musí být místo na odkládání drobností, jako jsou klíče, vyzvednutá pošta, kabelka a podobně.
Vše musí být přehledné, věci, které potřebujeme denně, také dobře dostupné. Samotné kusy nábytku nemusí být nutně stejného druhu, pokud jde o materiál, povrchovou úpravu či barvu, měly by však spolu být v souladu, tedy ve stejném stylu, v doplňujících se barvách a podobně.
Nejpraktičtější budou asi vestavěné skříně, s otevřenou částí pro kabáty a klobouky návštěv a zásuvkami na čepice, rukavice a šály či šátky, případně ještě i přídavná soustava polic na uložení kabelek, kufříků a tašek. Do uzavřené části vestavěné skříně ukládáme sezónní věci, sportovní potřeby, hračky a další předměty, které nepotřebujeme stále, ale je pohodlné je mít po ruce. Bez velkých obtíží tak můžeme udržovat v této exponované části bytu stálý pořádek.

Samostatné věšáky

Dostatečně velké odkládací plochy můžeme dosáhnout například i v úzké či malé předsíni. Není nutné pořizovat velkou sestavu skříní. Aktuálně používaných kabátů, bot nebo čepic zase tolik není a místo zbude i na deštník. Na to vše stačí plocha o rozměrech 30 x 120 cm, jako nejpraktičtější se v tomto případě jeví nástěnné věšáky nebo předsíňové stěny s věšáky, poličkou na klobouky a malým botníkem.
Pro přechodné odkládání kabátů lze využít i stojací dřevěný či kovový věšák. Věšákovou stěnu můžeme nahradit také deskou z kovu, dřeva či s materiálu na bázi dřeva a věšáky namontovat na ni. Při výběru nábytku do předsíně nesmíme zapomínat ani na děti. Pokud jsou ještě malé, umístíme pro ně věšáky níže, aby na ně samy dosáhly a mohly si pověsit své bundy bez pomoci dospělých.
Chybět by nemělo ani speciální místo k odložení školní tašky, dobře přístupný botník, který by bylo možné využít i k sezení, aby se děti snáze obuly. Jako zajímavou alternativu lze využít i drátěné čtverce, které připevníme na zeď a na ně zavěsíme kovové háčky. Pro děti níže, pro dospělé výše. Je možné zakoupit speciální drátěnou sestavu, pokud ji neseženeme nebo nám nevyhovuje, dobře nám poslouží i kusy z kuchyňského drátěného programu.

Botník – stálý problém

Ukládání obuvi je slabým místem snad každé domácnosti. Zdá se, že platí pravidlo, že čím větší botník, tím více bot, ovšem poskládaných všude po podlaze, jen ne ve skříňce k tomu určené. Botník můžeme pořídit současně s vestavěnou skříní jako její část, může však být i samostatný.
 
Jako příruční botník stačí soustava drátěných polic, kde jsou boty snadno přístupné a na nichž také dobře prosychají při nepříznivém počasí. Další variantou jsou nízké policové skříňky, případně různě vysoké skříně, v nichž jsou police nahrazeny drátěnými přihrádkami upevněnými na vyklápěcí dvířka.
Boty se v nich nemačkají, jsou přehledně uloženy a vždy při ruce. Nevýhodou těchto skříní je poněkud malá kapacita. Při nákupu jakéhokoli botníku musíme vždy porovnávat hloubku a výšku polic s velikostí bot. Papuče pro návštěvy nebo naopak třeba lodičky můžeme uložit do látkového botníku s jednotlivými přihrádkami pro každý pár, který lze jednoduše zavěsit do skříně.

Zrcadlo

Nezbytnou součástí každé předsíně je zrcadlo, v němž zkontrolujeme svůj zevnějšek těsně před odchodem z bytu. Kromě praktické funkce může mít i estetické opodstatnění. Větší zrcadlová plocha opticky zvětší místnost, sestava zrcadel zase změní její případný nepříznivý prostorový účinek.
Tvar a rám musí odpovídat stylu zařízení, výška by měla být zvolena tak, aby se v něm bez problémů zhlédl dospělý člověk. Pro umístění zrcadel můžeme využít i dveře posuvných skříní, zrcadlovými díly lze obložit sloup či výčnělek ve zdi. S velkými zrcadly zacházíme opatrně, dbáme i na jejich správné připevnění k podkladu, volit bychom měli vždy ta kvalitnější.
Příště: Zařizujeme předsíň IV.: Stěny, podlahy a osvětlení
ab
ab
ab
ab
ab