Kategorie

Zařizujeme pokoj pro dítě od tří do šesti let

Máte doma tříletého neposedu nebo předškoláka? Pak určitě sami víte, jakou fantazii má při svých hrách, jak je neunavitelnýa s jakou chutí se pouští do tvořivé činnosti. S tím vším je třeba počítat i při zařizování jeho dětského pokoje.
Bylo by dobré začít ohlédnutím zpět – pokud jste už dřív svému dítku pořídili „malý nábytek“ věřte, že jeho čas zdaleka neskončil a že vám ještě nějakou dobu určitě poslouží. Pokud jej zatím nemáte, pak neváhejte a pořiďte si malý stůl a malé židličky, plastové či dřevěné – jsou ideální pro malování, modelování, skládání a spoustu dalších zábavných činností. Dítě se také naučí dobře sedět na židli odpovídající jeho proporcím.
V předškolním věku je už dítě schopno přijímat pravidla, hranice a rituály, jimiž se může řídit a které mu přinášejí určitou jistotu. Mezi ně patří i postupné učení se uklízení svých věcí - je tedy třeba dbát na dostatek úložných prostor.  Na hračky se vám velmi dobře mohou hodit uzavíratelné dřevěné krabice, truhly či uzavíratelné kontejnery.

Není postel jako postel

Zásadním kusem nábytku, který zaručeně nebude chybět v žádném pokojíku, je postel. I když je vaše dítko zatím ještě malé, vyplatí se už koupit „dospělou“ postel, komfortní nadbytek prostoru mu určitě nebude vadit. Pokud byste chtěli začít přece jen s postelí menších rozměrů a zároveň nekupovat postel na dvakrát, můžete pořídit potomkovi tzv. rostoucí postel , kterou je postupně možné zvětšovatz 1,4 až na 2metry. Postel tohoto typu bude doprovázet vaše dítě až do studentských let.

V pohybu

Je přirozené, že pro správný rozvoj motoriky v tomto věku děti nutně potřebují dostatek pohybu. Prší-li venku a vy s nelibostí sledujete, jak se děti honí po pokoji, můžete jim nabídnout i jinou alternativu zábavného pohybu  – houpačku, houpacího koníka nebo nejrůznější druhy vozítek. Eliška Honsová, maminka pětiletého Kubíka, si dřevěné vozítko pochvaluje: „Kubík se na vozítku vždycky zabaví – hraje si na „nákladní vlak“, protože vozítko má pod sedátkem úložný prostor a on mi v něm vozí do kuchyně hračky jako náklad.“

Nezapomeňte na barvy

Děti milují barvy, dopřejte jim tedy toto potěšení. Pokud by vám vadily příliš výrazné barvy koberce nebo nábytku, můžete si pořídit alespoň drobné barevné doplňky . Ručně malovanými hodinami se zvířátky, nástěnným metrem, poličkou, věšáčkem nebo nástěnnou dekorací určitě nic nezkazíte a v pokojíčku bude hned veseleji.

V jednom stylu

Při zařizování dětského pokoje je třeba hlídat, aby použitých barev a dekorací nebylo příliš mnoho nebo jejich styl byl nejednotný. Narušilo by to harmonii prostoru. Dnešní možnosti jsou opravdu široké – chcete mít dvířka skříněk, box na hračky, poličky i dětské hodiny s beruškami? Žádný problém! To stejné platí i pokud chcete sladit dohromady textilie jako povlečení, kapsář, závěsy i hrací deku. Dítě svět okolo sebe intenzivně vnímá a svůj pokojíček si bude určitě pamatovat už napořád. Je na vás, abyste mu zajistili pokojíček zařízený s vkusem.
foto: archiv a www.thinkstockphotos.com
ab
ab
ab
ab
ab